• Konkursy

          • 10 listopada w Szkole Podstawowej w Rasach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w szkolnych konkursach zorganizowanych z okazji obchodów 11 Listopada – Święta Niepodległości, które zostały objęte  Patronatem Wójta Gminy Drużbice – pana Tomasza Głowackiego:

            - konkurs historyczny „Polska Niepodległa”

            I miejsce: Miłosz Tajdos z klasy VI

            II miejsce: Oliwia Pankiewicz z klasy V

            III  miejsce: Gabriela Olejnik z klasy IV

            Wyróżnienie: Paulina Olejnik z klasy VIII.

            - Konkurs plastyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji – mediacje rówieśnicze

            Kategoria: praca grupowa

            I m. Uczniowie oddziału przedszkolnego

             II m. uczniowie klasy II

            III m. uczniowie klasy III - Oskar Wróblewski i Jeremi Koput

            Kategoria : Praca indywidualna

            Klasy IV-VIII:

            Im. Oliwia Pankiewicz

            IIm. Lena Ławińska

            Klasy I-III

            Im. Olimpia Binkowska

            IIm. Anna Krawczyk

            IIIm. Oskar Wróblewski

          • Święto Niepodległości

          • W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w uroczystym apelu na którym zaśpiewały piosenkę pod tytułem: „Polsko śpiewam dla Ciebie” sł. Monika Kluza, muz. Mateusz Kluza.

            Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne: flagę i Godło Polski. Wzięły udział w dwóch konkursach, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Drużbice, w konkursie historyczny pt.: "Polska droga do niepodległości" oraz konkursie pt.: "Plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2022". Wszystkim dzieciom wręczono nagrody i dyplomy.

          • Dzień Jeża

          • Dnia 8 listopada 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły "Dzień Jeża"Podczas zajęć miały możliwość poszerzyć oraz utrwalić wiedzę dotyczącą życia jeży. Ten dzień był doskonałą okazją do uświadomienia najmłodszym, co zagraża tym zwierzętom. Nie zabrakło także wesołych zabaw przy muzyce oraz wspaniałych prac plastycznych, w których wykonanie dzieci włożyły wiele serca.

          • Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?

          • 28.10 uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach pt.: „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?” (w ramach realizacji projektu „Mali Detektywi – Uniwersytetu Dzieci"). Uczniowie zapoznali się z pojęciem „daktyloskopia”. 

            Mieli okazję samodzielnie zebrać odciski palców pozostawione na szklanym naczyniu i na karcie daktyloskopijnej oraz porównywali je ze śladami koleżanek i kolegów.

            Oglądając film poznali także kulisy pracy profesjonalnych ekip dochodzeniowych oraz inne techniki zabezpieczania śladów. Dzieci dowiedziały się, że ślady ust również są unikatowe, o czym przekonały się podczas kolejnego eksperymentu. Musimy przyznać, że praca detektywów jest pasjonująca.

          • Dzień Dyni

          • Dnia 28 października w „Zerówce” obchodziliśmy „Dzień Dyni”. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja dyni i pestek.  Natomiast twórczym działaniem, były nasze prace plastyczne z dynią w roli głównej.Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń co widać na zdjęciach poniżej.

          • Witaminki, witaminki...

          • Uczniowie klasy trzeciej rozumieją konieczność spożywania owoców oraz warzyw. W dniu 26.10.2022 r. wykonywali przepyszne, zdrowe sałatki owocowe i warzywne. Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętność wykonania sałatki owocowej, poszerzali swoją wiedzę odnośnie znajomości walorów odżywczych owoców/warzyw, klasyfikowali owoce na krajowe oraz zagraniczne oraz dbali o higienę posiłku i jego estetykę.

          • Zajęcia kółka technicznego

          • Od września 2022 r. uczniowie klasy V uczęszczający na zajęcia kółka technicznego zapoznawali się z zasadami bezpiecznego posługiwania się długopisami 3D, a następnie samodzielnie ćwiczyli tworzenie modeli 3D. W naszej szkole wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

                        Długopisy 3D dają możliwość stworzenia dowolnego obiektu 3D i tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Do tworzenia niepowtarzalnych modeli wystarczyła tylko kreatywność i wybór odpowiedniego szablonu.           

            Uczniowie rozwijali wyobraźnię przestrzenną, ćwiczyli zdolności manualne i zaskakiwali kreatywnością i pomysłowością.

                        Zajęcia z długopisami 3D to rozwijanie kreatywności, mnóstwo dobrej zabawy i nauki. W październiku uczniowie zaprezentowali swoje prace.

          • Wycieczka do biblioteki

          • W dniu 18 października 2022 r. najmłodsi  uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać bogate zbiory Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Bełchatowie. Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki któremu udało nam się również pozyskać nowości wydawnicze dla oddziału przedszkolnego w naszej szkole.

          • Wycieczka do Szreniawy i Kórnika

          •  W dniu 21 października 2022r. grupa uczniów licząca 45 osób wraz z wychowawcami: Pawłem Głowackim, Anną Pilniak, Anną Topolską i Edytą Sztajnert zwiedzali Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Zamek w Kórniku.

                        W Muzeum Rolnictwa uczniowie brali udział w dwóch lekcjach muzealnych: „Po szerokiej drodze. Dzieje transportu wiejskiego” oraz „Od motyki do pługa. Praca na roli w średniowieczu”. Uczestnicy mogli zobaczyć w oparciu o prelekcję i eksponaty muzealne jak wyglądało życie na wsi w dawnych czasach. Atrakcją obu lekcji była przejażdżka konną wagonetką. Po lekcjach była możliwość samodzielnego zwiedzania obiektów i eksponatów zgromadzonych na terenie muzeum. Drugim punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem Zamku w Kórniku, którego położenie oraz wnętrza zachwyciły wszystkich uczniów.

                        Wycieczka została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu

            z programu MEN "Poznaj Polskę".

          • Jak poznać kogoś lepiej

          • Uczniowie klasy trzeciej w ramach projektu edukacyjnego Uniwersytetu Dzieci w Klasie uczestniczyli w zajęciach pt. "Jak poznać kogoś lepiej?".

            Podczas zajęć uczniowie dzięki wyobraźni i wyostrzonym zmysłom przenieśli się w środek lasu, na polanę, na której m.in. zagrali w Leśnej Orkiestrze. Trenowali uważność i koncentrację oraz poznali się lepiej przy tworzeniu Kwietnej Łąki.

          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • Podróże kształcą, to powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się również 45 uczniów naszej szkoły.

            W dniu 12 października 2022 r. uczniowie pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę w Góry ŚwiętokrzyskieWyjazd realizowany był w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę".   

            Pierwszą atrakcję, jaką zobaczyliśmy, był Dąb Bartek - jeden z najstarszych w Polsce dębów, chroniony prawem jako pomnik przyrody.

            Następnie dotarliśmy do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w MichniowieMauzoleum w Michniowie jest muzeum historyczno – martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej. Od roku 1999 Mauzoleum w Michniowie jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej.

             Kolejną, nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na szczyt Łysej Góry i zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża. 

            Wejście rozpoczęliśmy we wsi Huta Szklana, trasa była łatwa i przyjemna.

            Tam zwiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz krypty Jeremiego Wiśniowieckiego.  Znalazła się  jeszcze wolna chwila na zakup pamiątek.

            Zmęczeni, ale zadowoleni  wyruszyliśmy w drogę powrotną.

          • Uniwersytet Dzieci

          • Na dzisiejszych zajęciach uczniowie zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie: "Czy można myśleć nielogicznie?" (realizacja projektu: "Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?" - Uniwersytet Dzieci). ​​​​​​​

            Obejrzany film, prezentacja i wykonane zadania pozwoliły ustalić odpowiedź na tak postawione pytanie. Najciekawszą częścią zajęć były gry i zabawy usprawniające logiczne myślenie. Wniosek z zajęć: Logiczne myślenie może być świetną zabawą.

          • Światowy Dzień Drzewa

          • W dniu 10 października 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji została przygotowana w szkole gazetka tematyczna, a także razem z uczniami sadziliśmy drzewka na terenie wokół szkoły. Dzieci i młodzież chętnie włączyły się w akcję.

          • Zabawa sztuką

          • Uczniowie klasy 1 biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Zabawa sztuką" i w związku z uczestnictwem wykonali jedno z zadań projektowych "Nietypowy pędzel". Okazało się, że nie jest to przyrząd  niezbędny do malowania. Zastąpilismy go m.in. wacikami, korkami czy folią aluminiową. Poniżej efekty naszej pracy.

          • "Zerówka" w FigloRaju

          • 10 października 2022 r. dzieci z "Zerówki" miały  mnóstwo atrakcji i niezapomniane wrażenia w FigloRaju, między innymi:

            wielką konstrukcję zabawową z trzema zjeżdżalniami, basen z piłeczkami, trampolinę, samochodziki, bujaki, domki,.. i wiele, wiele innych.