•  

        Rozdział 8

        Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów

        § 47

        Ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia oraz jego zachowanie.

        § 48

        1.    Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikające z realizowanego przez nauczyciela programu nauczania, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:

        1)    posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym;

        2)    posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania - na podstawie tego orzeczenia;

        3)    posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania - na podstawie tej opinii;

        4)    nieposiadającego orzeczenia lub opinii wymienionych w pkt 1-3, który jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w Szkole - na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów;

        5)    posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego - na podstawie tej opinii.

        2.    Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny w szczególności określa zakres i sposób dostosowania odpowiednio programu wychowania przedszkolnego oraz wymagań edukacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka lub ucznia, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z dzieckiem lub uczniem.

        § 49

        1.    Nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę w następujący sposób:

        1)    z pracy pisemnej - poprzez jej sprawdzenie oraz wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz ustne dodanie komentarza, jak powinien dalej się uczyć,

        2)    z bieżącej odpowiedzi ustnej, wykonywanego zadania lub ćwiczenia albo obserwacji działalności ucznia w czasie zajęć edukacyjnych - poprzez wskazówki pomocne w dalszym uczeniu się lub wskazanie, co robi dobrze, co i jak wymaga poprawy,

        3)    z zadania domowego lub analizy notatek w zeszycie przedmiotowym - poprzez wskazanie na systematyczność pracy ucznia, charakter pisma, estetykę, poprawność merytoryczną oraz językową, a także określenie, jak powinien dalej się uczyć,

        4)    z działalności praktycznej ucznia lub testu sprawnościowego poprzez szacowanie i wartościowanie wytworu pracy ucznia, stopnia zaangażowania oraz wysiłku wkładanego przez niego w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki danych zajęć edukacyjnych,

        5)    ocenę klasyfikacyjną - poprzez informację o przewidywanej ocenie klasyfikacyjnej w odniesieniu do podanych na początku roku szkolnego wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania albo w odniesieniu do kryteriów oceniania zachowania.

        2.    Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom.

        3.    Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, zastrzeżeń oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom.

        4.    Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniom na prowadzonych zajęciach edukacyjnych, zaś rodzicom ucznia na terenie szkoły podczas dyżurów lub spotkań.

        5.    Nauczyciel udostępnia pisemne prace (lub ich kopie) rodzicom na terenie Szkoły w uzgodnionym z nauczycielem czasie.

        6.    Dokumentacja dotycząca egzaminów lub zastrzeżeń oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom przez Dyrektora lub wychowawcę oddziału na terenie Szkoły w uzgodnionym miejscu oraz czasie, jednak nie dłuższym niż 7 dni od dnia wpłynięcia wniosku, o którym mowa w ust. 3.

        7.    Podczas wglądu dokumentacja dotycząca oceniania nie może być kopiowana lub powielana w jakiejkolwiek formie lub w jakikolwiek sposób. W szczególności nie dopuszcza się możliwości wykonywania zdjęć lub innej formy utrwalenia cyfrowego całości lub części udostępnianej dokumentacji.

        9.    Pisemne prace ucznia przechowują nauczyciele do końca roku szkolnego.

         

        § 50

        1.    Uczeń podlega klasyfikacji:

        1)    bieżącej;

        2)    śródrocznej i rocznej;

        3)    końcowej.

        2.    Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie na 3 dni przed klasyfikacyjną Radą Pedagogiczną.

        3.    W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym klasyfikacji śródrocznej i rocznej dokonuje się z uwzględnieniem ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.

        4.    Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, Szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków.

        5.   Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym programie nauczania.

        6.    Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary:

        1)    wywiązywanie się z obowiązków ucznia;

        2)    postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;

        3)    dbałość o honor i tradycje Szkoły;

        4)    dbałość o piękno mowy ojczystej;

        5)    dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;

        6)    godne, kulturalne zachowanie się w Szkole i poza nią;

        7)    okazywanie szacunku innym osobom.

        § 51

        1.    W klasach I-III szkoły podstawowej:

        1)    oceny bieżące z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych są ustalane według następującej skali:

        a)    celujący                 cel        6,

        b)    bardzo dobry        bdb      5,

        c)    dobry                    db        4,

        d)    dostateczny           dst       3,

        e)    dopuszczający       dps      2,

        f)    niedostateczny      ndst     1,

        z możliwym stosowaniem w powyższej skali znaków graficznych "+" i "-" oraz dodatkowych symboli:

        nb - nieobecność na sprawdzianie,

        np - nieprzygotowanie do zajęć;

        2)    śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania są ocenami opisowymi;

        3)    nauczyciel może stosować łącznie kilka sposobów oceniania.

        2.    Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej:

        1)    oceny bieżące z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych są ustalane według następującej skali określonej w odrębnych przepisach:

        a)    celujący                    cel              6,

        b)    bardzo dobry           bdb            5,

        c)    dobry                       db              4,

        d)    dostateczny              dst             3,

        e)    dopuszczający          dps            2,

        f)    niedostateczny         ndst           1,

        z możliwym stosowaniem w powyższej skali znaków graficznych "+" i "-" oraz dodatkowych symboli:

        nb - nieobecność na sprawdzianie,

        np - nieprzygotowanie do zajęć;

        2)    śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali:

        a) stopień celujący                6,

        b) stopień bardzo dobry        5,

        c) stopień dobry                    4,

        d) stopień dostateczny          3,

        e) stopień dopuszczający      2,

        f) stopień niedostateczny      1,

        a pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone w stopniach, o których mowa w pkt a-e, zaś negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena ustalona w stopniu, o której mowa w pkt f. Przy śródrocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych dopuszcza się stosowanie znaków graficznych "+" i "-";

        3)    śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali:

        a)    wzorowe,

        b)    bardzo dobre,

        c)    dobre,

        d)    poprawne,

        e)    nieodpowiednie,

        f)    naganne,

        a pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny, o których mowa w pkt a-e, zaś negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena, o której mowa w pkt f.

        4.    Śródroczna i roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych, o której mowa w ust. 1 pkt 2 uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do odpowiednio wymagań dla danego etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.

        5.    Oceny bieżące oraz śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

        6.    Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

        7. W Oddziale Przedszkolnym:

             1) prowadzone są obserwacje pedagogiczne oraz dokumentacja tych obserwacji,

             2) przeprowadzana jest diagnoza przedszkolna w roku szkolnym poprzedzającym termin rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole.

        8. Celem takiej diagnozy jest zgromadzenie informacji, które mogą pomóc:

        1) rodzicom w poznaniu stanu gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości, odpowiednio do potrzeb wspomagać;

        2) nauczycielowi Oddziału Przedszkolnego przy opracowaniu indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej;

        3) pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której zostanie skierowane dziecko, w razie potrzeby pogłębionej diagnozy związanej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

        9. W trosce o jednolite oddziaływanie wychowawcze, nauczyciel:

        1) systematycznie informuje rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w Oddziale Przedszkolnym; zapoznaje rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włącza ich do kształtowania u dziecka określonych tam wiadomości i umiejętności;

        2) informuje rodziców o sukcesach i kłopotach ich dzieci, a także włącza ich do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i łagodzenia trudności, na jakie natrafiają;

        3) zachęca rodziców do współdecydowania w sprawach oddziału przedszkolnego, np. wspólnie organizują wydarzenia, w których biorą udział dzieci.

         

        § 52

        1.    W Szkole ustala się następujące kryteria wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych:

         

        Skala ocen

        Elementy treści nauczania

        Komentarz do
        wymagań edukacyjnych

        Uwagi

        dopuszczający
        2

        Niezbędne w uczeniu się danego przedmiotu (zajęć, dziedziny edukacji);

        potrzebne w życiu.

        Uczeń ma braki w opanowaniu podstawy programowej, które nie przekreślają możliwości uzyskania podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki;

        Uczeń rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności.

         

        dostateczny

        3

        Najważniejsze w uczeniu się danego przedmiotu (zajęć, dziedziny edukacji);
        łatwe dla ucznia nawet mało zdolnego;

        o niewielkim stopniu złożoności, przystępne;

        często powtarzające się w programie nauczania;
        dające się wykorzystać w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych;

        określone programem nauczania na poziomie nieprzekraczającym wymagań zawartych w podstawie programowej;
        głównie proste, uniwersalne umiejętności, w mniejszym zakresie wiadomości.

        Uczeń nie opanował w pełni wiadomości i umiejętności określonych programem na danym etapie (w klasie);

        Uczeń rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności.

        Warstwa ta nie powinna przekraczać 50% treści programu i powinna obejmować podstawę programową.

        dobry

        4

        Istotne w strukturze przedmiotu (zajęć, dziedziny edukacji);
        bardziej złożone, mniej przystępne aniżeli elementy treści zaliczone do wymagań podstawowych;
        przydatne, ale nie niezbędne w opanowaniu treści z danego przedmiotu i innych przedmiotów szkolnych;

        użyteczne w szkolnej i pozaszkolnej działalności;

        o zakresie przekraczającym wymagania zawarte w podstawie programowej;

        wymagające umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych wg wzorów (przykładów) znanych z lekcji i z podręcznika.

        Uczeń opanował wiadomości i umiejętności określone podstawą programową na danym etapie edukacyjnym (w danej klasie);

        Uczeń poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.

        Pogłębienie i poszerzenie wymagań podstawowych, ale nieobejmujące całego programu nauczania.

        bardzo dobry
        5

        Złożone, trudne, ważne do opanowania;

        wymagające korzystania z różnych źródeł;

        umożliwiające rozwiązywanie problemów;

        pośrednio użyteczne w życiu szkolnym;

        pełne opanowanie treści programu nauczania.

        Uczeń opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określonych programem nauczania na danym etapie (w klasie);
        Uczeń sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne ujęte programem nauczania, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań trudnych i problemów w nowych sytuacjach.

        Mogą wykraczać poza opublikowany program nauczania.

        celujący

        6

        Znacznie wykraczające poza program nauczania przedmiotu (zajęć, dziedziny edukacji);

        stanowiące efekt samodzielnej pracy ucznia;

        wynikające z indywidualnych zainteresowań;

        zapewniające pełne wykorzystanie wiadomości dodatkowych.

        Uczeń posiada wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania danego etapu (klasy) samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia;
        Uczeń biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych z programu nauczania dla danego etapu (klasy) oraz wykraczające poza ten program, proponuje rozwiązania nietypowe lub Uczeń osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, kwalifikuje się do finałów na szczeblu wojewódzkim (regionalnym) albo krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcie.

         

         

        2.    Nauczyciele obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych formułują wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z uwzględnieniem kryteriów, o których mowa w ust. 1. Dyrektor Szkoły sprawdza zgodność z obowiązującymi przepisami prawa wymagań edukacyjnych oraz przechowuje ich kopie do wglądu dla uczniów i ich rodziców.