• Spółdzielnia Uczniowska "Kramik"

      •  Powyższa spółdzielnia działa w Publicznym Gimnazjum w Drużbicach z siedzibą w Rasach (powiat bełchatowski, woj. łódzkie) od 2001 roku. Jej pierwszym opiekunem był pan Jan Karol Kozłowski, o od 2008 r. pani Beata Danielczyk. Z chwilą zmiany opiekuna zakres pracy spółdzielców w szkole zaczął się sukcesywnie zmieniać i zwiększać. Początkowe zmiany dotyczyły wyeliminowania niektórych produktów ze sprzedaży i wprowadzenia  „tych mniej szkodliwych”. Było ciężko, ale uczniowie przyzwyczaili się do nowych, mniej kalorycznych produktów. Obecnie w sklepiku królują wody mineralne niegazowane, jogurty, owoce świeże oraz suszone (chipsy jabłkowe), ciasteczka zbożowe, soki itp.  Zakres pracy spółdzielni w szkole jest niezwykle szeroki. Członkowie spółdzielni dbają o czystość terenu wokół szkoły, biorą udział w zbiórkach odpadów wtórnych. Od kilku lat biorą udział w zbiórce makulatury, puszek aluminiowych czy baterii. Zbierają również zakrętki, które są przekazywane fundacjom pomagającym ludziom chorym. Czynnie biorą udział w wolontariacie na rzecz schroniska dla zwierząt w Zdzieszulicach Górnych (pow.bełchatowski) czy innych w miarę potrzeb (na rzecz powodzian).

        W tym roku szkolnym spółdzielnia zorganizowała dwa kiermasze. Pierwszy z nich „Ze spiżarni babuni” odbył się we wrześniu. Sprzedano ok. 100 przetworów domowej roboty typu: kompoty, dżemy, sałatki, smalec, które zostały wykonane przez członków i opiekuna spółdzielni.  Kiermasz zdobył uznanie wśród rodziców uczniów naszej szkoły.

         

        Drugi - kiermasz świąteczny – został przeprowadzony w listopadzie oraz grudniu. Tym razem przedmiotem handlu były kartki świąteczne wykonane przez spółdzielców, pierniki własnego wypieku, jemioła oraz drobne upominki kosmetyczne. 

          

        Spółdzielcy postanowili uczcić Dzień Pokoju poprzez rozprowadzanie jabłek na terenie szkoły za niewielką odpłatnością. Jabłka stały się dla młodych ludzi nowym symbolem pokoju w związku
         z rosyjskim embargiem na polskie owoce i warzywa.

        W ostatnim czasie spółdzielnia zorganizowała Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji uczniowie przygotowali przedstawienie pt. „Szkoła”, upominki dla gości oraz poczęstunek. Integracja przedstawicieli starszego pokolenia z młodzieżą była fantastyczna. Szkoda tylko, że na zaproszenie odpowiedziało  siedem osób.

         

        Członkowie spółdzielni biorą udział w różnych wycieczkach edukacyjnych oraz kulturalno-oświatowych. W tym roku szkolnym uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do nowoczesnego muzeum Giganty Mocy oraz biblioteki powiatowejw Bełchatowie, do Muzeum  Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Ponadto dwa razy wyjeżdżali do kina w Bełchatowie.
         Przed nami jeszcze mnóstwo fajnych spotkań, wyjazdów  i jeszcze jeden kiermasz.

        Do tej pory Spółdzielnia „Kramik” ze swoich zasobów zakupiła m.in. : tablicę interaktywną, komputer, laptop2 telewizory, odtwarzacz dvd, meble do trzech klas, lodówkę,  liczne pomoce dydaktyczne.

         Spółdzielnia „Kramik” zrzesza obecnie 21 uczniów, ale chętni na następny rok szkolny już są.

                                                                                                        Opiekun spółdzielni – Beata Danielczyk

         

        Od 2018 roku opiekunem Spółdzielni jest p. Renata Kalwinek