W dniu 30 października odbyły się drugie zajęcia z projektu edukacyjnego realizowanego w klasie II, pt. „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?” – „Jak poznać kogoś lepiej?”. Uczniowie podczas zajęć trenowali pamięć, uważność i koncentrację. Mogli wykazać się ciekawymi pomysłami oraz okazywali sobie życzliwość. Ponadto mieli okazję lepiej się poznać i przekonać, że wspólne działanie daje wiele radości 😊Z kolei dzieciom, które lepiej się znają, łatwiej jest współpracować. A zgodne działanie jest kluczowe dla efektywnej edukacji.
Uniwersytet Dzieci w Klasie
Jak się uczyć koncentracji uwagi?
Po raz kolejny uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach w ramach projektu edukacyjnego Uniwersytetu Dzieci w Klasie, tym razem pt. "Jak się uczyć koncentracji uwagi?".
Na zajęciach dzieci dowiedziały się, co ma wspólnego pozytywne nastawienie z koncentracją uwagi oraz jak emocje wpływają na motywację do podejmowania trudnych zadań. Wykonały zadania, których celem było ćwiczenie koncentracji wzrokowej, słuchowej i dotykowej. Dowiedziały się, jaki wpływ na koncentrację mają ich myśli, uczucia i wyobrażenia.
Konkurs Piosenki Polskiej
Dnia 19 października 2023 r. w Osinach odbył się Konkurs Piosenki Polskiej "Moje serce to jest muzyk". Z naszej szkoły udział wzięły dwie dziewczynki: Blanka i Kornelia Roczek. Blanka zajęła I miejsce, natomiast Kornelia III.
Gratulujemy dalszych sukcesów.
Centrum Rozwoju Młodego Człowieka
W czwartek 19 października w naszej szkole odbył się pokaz taneczny organizowany przez Centrum Rozwoju Młodego Człowieka HAJDASZ, w którym udział wzięli uczniowie klas 0-3. A już w najbliższy czwartek 26 października o godz. 14.20 - 15.05, odbędą się pierwsze niezobowiązujące zajęcia dla klas 0 - 3, na które serdecznie zapraszamy!!!
Mediacje rówieśnicze
- 12
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 16 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała Pana Wójta, wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Następnie przekazała głos Panu Wójtowi, który wyraził swą wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Następnie głos zabrali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wyrażając wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce okazywane podczas pracy z dziećmi.
Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień.
Po akademii odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia. To ważny dzień w którym pierwszoklasiści oficjalnie stają się pełnoprawnymi uczniami swojej szkoły. Uczniowie składali przysięgę przy poczcie sztandarowym oraz uczestniczyli w krótkiej akademi.
Wyjazd do MCK w Bełchatowie
W dniu 9 października uczniowie klasy II mieli okazję obejrzeć spektakl profilaktyczny w wykonaniu aktorów z Teatru Bajka, pt. „Zaczarowana kraina”. Wszyscy z zaciekawieniem podziwiali występy aktorów oraz chętnie włączali się w zabawę. Odważne osoby miały możliwość wystąpienia na scenie.
Gdzie jest powietrze?
Gdzie jest powietrze i do czego jest nam potrzebne? Zapoznając się z wypowiedzią eksperta i wykonując własne doświadczenia, uczniowie klasy 3 poszukiwali odpowiedzi na te pytania.
1
Program "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej"
W nasze szkole po raz pierwszy w tym roku realizowany jest program „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Jest to program profilaktyki uniwersalnej wpisany do krajowego Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego, o potwierdzonej skuteczności.
Dbałość o zdrowie psychiczne uczniów jest równie ważne, jak ich sukcesy w nauce. Często to właśnie wewnętrzne rozterki i lęki uniemożliwiają dzieciom rozwijanie swoich talentów i wykorzystanie w pełni własnych zdolności. Program Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej powstał właśnie po to, aby dać dzieciom wsparcie i narzędzia do radzenia sobie z emocjami i trudnościami.
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale by również odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.
Założenia programu opierają się na koncepcji psychologii pozytywnej M.P. Selligmana oraz na koncepcji uważności (mindfulness) opisanej przez Jon Kabat – Zinna. Koncepcja psychologii pozytywnej, koncentruje się na tym, co w człowieku jest dobre i użyteczne, co służy jego zdrowiu i szczęściu. Zgodnie z tym ujęciem program opiera się na założeniu, że ukształtowane na wczesnych etapach edukacji szkolnej umiejętności społeczne i emocjonalne, a także poczucie własnej wartości w znacznym stopniu mogą przyczynić się do zapewnienia zdrowia psychicznego, dobrostanu oraz osiągania sukcesów w szkole i w życiu. Najważniejsze w programie jest więc dążenie do rozwoju takich postaw i cech charakteru dzieci jak: uważność, ciekawość, wytrwałość, życzliwość, wdzięczność i optymizm.
Cele szczegółowe programu:
- budowanie poczucia własnej wartości i prawidłowej samooceny na podstawie świadomości własnych uczuć i potrzeb,
- uczenie koncentracji i uważnego, świadomego podejścia do otaczającej rzeczywistości, do siebie i do innych,
- kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji z innymi, rozwijanie kompetencji poznawczych i kreatywności.
Obecnie program realizowany jest w klasach: III, V, VI, VII.
20
Ciekawscy trzecioklasiści..
W ramach projektu „Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre?” uczniowie przystąpili do pierwszej lekcji pt. „Czy mogę ćwiczyć swoją uwagę?”. Na wstępie zapoznali się z wypowiedzią eksperta, a następnie próbowali wcielić nową wiedzę w życie. Wyposażeni w koce i karimaty poddawali się relaksującym ćwiczeniom uważności i obserwowali swój oddech. Teraz, wyposażeni w wiedzę, z pewnością lepiej poradzą sobie w sytuacji stresowej, czy poprawią jakość swojego snu.
Wycieczka do Parku Rozrywki
W dniu 29 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły z klasy IV, V i VI wzięli udział w wycieczce do Parku Rozrywki Sabat w Krajnie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić aleję miniaturowych budowli z całego świata, sprawdzić swoje umiejętności w parku linowym oraz na dmuchańcach, zjeżdżalni i innych atrakcjach.
Wszyscy byli zadowoleni i z uśmiechem wrócili do domu.
Dzień Chłopaka
W piątek 29 września w klasie pierwszej obchodzono Dzień Chłopaka, oprócz małego upominku chłopaki musieli zmierzyć się ze specjalną niespodzianką i wykonać kilka zadań przygotowanych specjalnie na ten dzień - zabawy i śmiechu nie było końca.
Dzień Chłopaka w klasie 2
Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. Z uwagi na to, iż w tym roku wypadł
w sobotę, uczniowie i uczennice klasy II świętowali w piątek. Dziewczynki z zaangażowaniem podeszły do swoich ról. Pomagały wychowawczyni w przygotowaniach, wykonały piękne laurki oraz wręczyły kolegom upominki. Nie obyło się bez konkursów, zabaw i słodkiego poczęstunku😊 Uczennice wybrały również swojego faworyta, którego nagrodziły brawami oraz wręczyły mu koronę.Dzień ten minął w radosnym nastroju, wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy😊 Ponadto był okazją do okazywania wzajemnego szacunku, życzliwości a także integracji grupy. Chłopcy – wszystkiego najlepszego!!!
Słodki poczęstunek, miła niespodzianka i zabawne quizy. Tak Dzień Chłopaka świętowała kl.3
Podsumowanie konkursu
W bieżącym roku szkolnym, 12 września, obchodziliśmy 340 rocznicę bitwy pod Wiedniem. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w realizację projektu historycznego. W jego ramach obejrzeli prezentację multimedialną oraz filmy przybliżające tę wielką bitwę. Poza tym we wszystkich klasach został zorganizowany szkolny konkurs historyczny związany z tym wydarzeniem. W konkursie poszczególne miejsca zajęli:
Klasa I
I miejsce – Maja Zawiasa
II miejsce – Jagoda Kwaśniewska
III miejsce – Aleksander Karcz
Wyróżnienie – Bartosz Wróblewski
Klasa II
I miejsce – Szymon Sobczyk
II miejsce – Marcin Kiełbik
III miejsce – Bartosz Krawczykowski
Wyróżnienie – Hanna Mizera
Klasa III
I miejsce – Jan Milczarek
II miejsce – Kacper Wojtaszczyk
III miejsce – Nadia Krzesiak
Wyróżnienie – Bartosz Kurmanowski
Klasa IV
I miejsce – Krzysztof Woch
II miejsce – Jeremi Koput
III miejsce – Igor Grodzki
Wyróżnienie – Anna Krawczyk
Klasa V
I miejsce – Alicja Banaszkiewicz
II miejsce – Gabriela Olejnik
III miejsce – Filip Niciński
Wyróżnienie – Izabela Rutkowska
Klasa VI
I miejsce – Oliwia Pankiewicz
II miejsce – Filip Dobrodziej
III miejsce – Zuzanna Bolarczyk
Wyróżnienie – Maria Rajska
Klasa VII
I miejsce – Milena Chojwa
II miejsce – Alicja Sadurska
III miejsce – Lena Ławińska
Wyróżnienie – Patryk Walczak
Klasa VIII
I miejsce – Maja Magiera
II miejsce – Klaudia Boik
III miejsce – Kacper Pawlak
Wyróżnienie – Amelia Włodarczyk
We wrześniu odbyła się też zbiórka elektroodpadów, w której wzięło udział kilkudziesięciu uczniów. Dostali oni za to drobne upominki.
Medale na zawodach...
Dnia 27 września 2023 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wojtek Pawlak, Ala Olejnik, Tymon Olejnik, Filip Dobrodziej, Mikołaj Walczyk, Fabian Zawiasa, Weronika Kudaj, Kasjan Ogrodnik i Janek Stawicki wzięła udział w zawodach lekkoatletycznych woj. łódzkiego. Zawody odbyły się na stadionie lekkoatletycznym w Bełchatowie.
Występ naszych zawodników można uznać za bardzo udany. Biorąc pod uwagę to, że nasza szkoła jest jedną z mniejszych pod względem liczby uczniów, to przywieźliśmy 5 medali:
Tymon Olejnik - III miejsce w biegu na 200 m
Kasjan Ogrodnik - II miejsce w biegu na 100 m
Janek Stawicki - III miejsce w biegu na 300 m
Fabian Zawiasa - III miejsce w skoku w dal
oraz I miejsce w sztafecie szwedzkiej w składzie:
400 m - Tymon Olejnik
300 m - Mikołaj Walczyk
200 m - Filip Dobrodziej
100 m - Fabian Zawiasa
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
3
Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?
Uczniowie klasy pierwszej w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w projekcie edukacyjnym Uniwersytetu Dzieci w Klasie - Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie? Za nimi pierwsze zajęcia pt. "Dlaczego każdy z nas jest inny?", podczas których uczniowie dowiedzieli się, że się od siebie różnimy, mamy różne, odmienne pasje i jesteśmy dobrzy w różnych rzeczach.Podczas zajęć dzieci miały okazję do samodzielnego poszukiwania swoich mocnych stron. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega różnorodność i jakie płyną z niej korzyści. Zaprezentowali swoje pasje w formie kalamburów oraz poznali różnorodne zawody słuchając wiersza Juliana Tuwima pt. "Wszyscy dla wszystkich.
"Moje miasto bez elektrośmieci"
W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa w Rasach uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie - „Moje Miasto Bez Elektrośmieci.” Udział w akcji polegał na zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Zorganizowaliśmy trzykrotnie zbiórki, w ramach których zebraliśmy ok. 1500 kg zużytego sprzętu. Zgromadziliśmy ponad 2000 pkt., które zostały wymienione na nagrody widoczne na zdjęciu:
1. Gra planszowa: Wszystkie Państwa Świata.
2. Poduszki animacyjne.
3. Dwa zestawy kreatywnych nożyczek.
4. Kolorowe kamienie rzeczne.
5. Słomki konstrukcyjne.
Pomoce trafiły na świetlicę i do klas I-III.
W tym roku szkolnym nasza palcówka również bierze udział w tej akcji. Zapraszam do udziału.
Narodowe Czytanie
Talenciaki
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
- 11
W poszukiwaniu skarbów
Uczniowie klasy IV bawili się w przyrodniczych detektywów poszukując i rozwiązując na terenie szkoły ukryte zagadki.
3
Archiwum Aktualności