• Laboratoria Przyszłości

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją instytucji jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Nasza szkoła zakupiła następujący sprzęt:

1. Drukarka 3D

2. Stacja lutownicza

3. Zestaw FORBOT Arduinodo nauki programowania

4. Aparat fotograficzny z funkcją kamery z osprzętem

5. Zestaw klocków LEGO do nauki robotyki

6. Zestaw długopisów 3D

Wymieniony sprzęt będzie wykorzystywany na zajęciach z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz na zajęciach dodatkowych z robotyki dla klas 1-3 oraz kółku technicznym w klasie 5.

• Zajęcia z robotyki

• Od września uczniowie klas I – III naszej szkoły mogą uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Zajęcia te polegają na budowaniu, konstruowaniu i programowaniu robotów, dzięki czemu dzieci widzą efekty swoich działań.Do zajęć z robotyki używa się specjalnego rodzaju klocków (w naszej szkole Lego EducationSpikeEssential), które najpierw się buduje, a potem programuje. Zestawy Lego zostały zakupione w ramach wsparcia finansowego programu Laboratoria Przyszłości.

Na razie poznaliśmy elementy zestawu Lego, wiemy już jak należy obchodzić się z jego zawartością. Na najbliższych zajęciach zapoznamy się z działaniem aplikacji Lego Spike, która służy do programowania.

Zajęcia z robotyki to wspaniały sposób na kreatywne spędzenie czasu oraz na naukę przez zabawę.

• Lekcja z klasą

• W piątek 23 września uczniowie klasy trzeciej w ramach udziału w projekcie edukacyjnym "Uniwersytetu Dzieci w klasie" dowiedzieli się, co ma wspólnego pozytywne nastawienie z koncentracją uwagi oraz jak emocje wpływają na motywację do podejmowania trudnych zadań. Podczas zajęć wykonywali zadania, których celem było ćwiczenie koncentracji wzrokowej, słuchowej i dotykowej. Dowiedzieli się, że na koncentrację mają wpływ ich myśli, uczucia i wyobrażenia.

• Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

• 19 września 2022 r. w ramach akcji „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” odbyło się spotkanie uczniów klas 0 - III z policjantami z Posterunku Policji w Drużbicach. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjanci rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślili ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
                Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie pan policjant wręczył wszystkim dzieciom odblaski. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie, to spotkanie oraz treści przekazane na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

• Orientarium

• W dniu 16.09.2022 r. odbyła się wycieczka do ORIENTARIUM ZOO w Łodzi. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas I-III oraz IV. Podczas zwiedzania ORIENTARIUM uczniowie mogli zobaczyć m.in. największy w Europie wybieg dla słoni, tunel do obserwacji rekinów i płaszczek, orangutany i krokodyle oraz ptaki i inne zwierzaki.

• Mali detektywi

• Klasa II realizuje projekt: Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?

W ramach pierwszych zajęć pt. "Co zrobić, kiedy nic nie mogę zrobić?"  dzieci wykonały geometryczny eksperyment, który wzbudził wiele emocji. Oglądając wystąpienie eksperta, uczniowie dowiedzieli się czym jest trema i jak można sobie z nią poradzić. Mali Detektywi świetnie poradzili sobie z rozpoznawaniem różnych emocji u rówieśników i zaproponowali metody radzenia sobie z trudnymi emocjami. Dowiedzieli się także, że emocje są jak liście na drzewie. Nie pozostają z nami na zawsze.

• Narodowe Czytanie w "Zerówce"

• 6 września 2022 r. „Narodowe Czytanie" w „Zerówce”
            Dzieci z „Zerówki” wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie". W ramach inicjatywy dzieci wysłuchały tekstu polskich bajek oraz uczestniczyły w zabawach nawiązujących do przeczytanego utworu. „Narodowe Czytanie" upłynęło pod znakiem ciekawej lektury oraz dobrej zabawy.