• 2015/2016

        • Szkolny ogródek

            

          Z inicjatywy pani Beaty Danielczyk powstał pomysł utworzenia ogródka przed budynkiem szkolnym. W tym celu zakupiono liczne rośliny i krzewy ozdobne, odpowiednią ziemię pod rośliny oraz płotek za kwotę 1270,58 zł.  Całość została sfinansowana przez Spółdzielnię Uczniowską „Kramik”. Nad realizacją tworzenia ogródka czuwała pani Małgorzata Żurek, która wraz z członkami spółdzielni i nie tylko, sadziła rośliny, ozdabiała teren kamieniami i obsypywała korą niektóre powierzchnie wokół roślin. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy bezinteresownie dołożyli przysłowiową „cegiełkę” w realizację powyższego planu. Są to:
          - Mateusz Wdowiak – za przywiezienie żwirku;
          - Marcin Kołodziej i jego mama – za dostarczenie kamieni;
          - ojciec pani Beaty Danielczyk – za pomalowanie płotka;
          - pan Roman Rybak – za wkopanie płotka.

                        Mamy nadzieję, że założony przez Spółdzielnię „Kramik” ogródek długo będzie cieszył wszystkich swoim urokiem, pod warunkiem, że przyszli członkowie spółdzielni
          oraz pozostali uczniowie szkoły będą dbać o ten teren.

                                                            Zarząd Spółdzielni wraz z opiekunem Beatą Danielczyk


          PRZYRODNICZY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

          POWIATOWE OBCHODY DNIA ZIEMI 2016

          W dniu 2 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Powiatowym Konkursie Przyrodniczym pod hasłem „Tajemnice powietrza”. Organizatorem konkursu był Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bełchatowie.

          W konkursie składającym się z dwóch części: sprawdzianu wiedzy i konkursu plastycznego, wzięło udział 7 zespołów ze szkół z powiatu bełchatowskiego. W części wiedzowej nasze gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Szymon Śmigielski,  Piotr Strzelecki, Jarosław Przerywacz, Maciej Urbanik oraz Piotr Zochniak.

          Opiekun zespołu to pani Agnieszka Wdowiak.

          Do konkursu plastycznego zgłosiliśmy 5 prac uczennic naszej szkoły: Klaudyny Szmigielskiej, Pauliny Szmigielskiej, Karoliny Sadurskiej, Zofii Raszdorf, Natalii Osicińskiej. Nagrodzone prace: II m. Karolina Sadurska,

          Vm. Klaudyna Szmigielska,

          VI m. Paulina Szmigielska, VIII m. Zofia Raszdorf.

          Przyznane przez jury punkty za poszczególne miejsca w tym konkursie zostały doliczone do punktacji w rywalizacji drużynowej dla naszego zespołu.

          W części sprawdzającej wiedzę, w kategorii zespołowej, drużyna z naszej szkoły zajęła  I miejsce.

          Do finału konkursu, który odbył się w formie indywidualnej rywalizacji ustnej „1 z 10”,  zakwalifikowali się dwaj nasi uczniowie: Maciej Urbanik i Szymon Śmigielski.               

          W wyniku serii pytań oraz dogrywki

          II miejsce w konkursie zdobył Szymon Śmigielski.

          GRATULUJEMY!!!!


          Zielony Punkt Kontrolny

          W dniu 17 czerwca 2016 r. grupa uczniów w składzie:

          Zuzanna Włodarczyk, Oliwia Krzysztofik, Aleksandra Kajer, Weronika Pietras, Olga Kwiatkowska, Mateusz Mikulski, Dominik Maksalon, Krystian Olejnik, Mateusz Śpionek, Maciej Urbanik, Marcin Kołodziej, Emil Jagła, Damian Kajer, Jarosław Przerywacz, Bartłomiej Kicka, Hubert Pilniak, Szymon Śmigielski

          reprezentowała naszą szkołę w biegu na orientację

           w  szkółce  leśnej Borowiny Nadleśnictwa Bełchatów.

          W trakcie trwania imprezy uczniowie mogli sprawdzić swych sił na strzelnicy,

           w odgadywaniu haseł ekologicznych, a tuż po biegu  mieli przygotowany posiłek.

          Sukcesy indywidualne to:

          II miejsce w kategorii – gimnazjum dziewczęta  Zuzanna Włodarczyk z kl.1b.

          III miejsce w kategorii  - gimnazjum chłopcy  Hubert Pilniak z kl. 3a.

           

          Opiekunami były: Anna Topolska i Agnieszka Wdowiak


          Parada Wolności dla Ziemi

            

          W dniu 2 czerwca 2016r. drużyna uczennic naszego gimnazjum w składzie: Weronika Pietras, Olga Kwiatkowska, Ola Kajer, Paulina Szafran i Kinga Olszewska, pod opieką p. Anny Topolskiej, przemaszerowały z wykonanym przez siebie transparentem ulicami Bełchatowa w "Paradzie Wolności dla Ziemi".

              


          W dniu 12 maja 2016 roku odbyła się wycieczka do Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz do zamku w Kórniku. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły pod opieką      p. Pawła Głowackiego, p. Beaty Danielczyk, p. Renaty Balcerek oraz p. Anny Pilniak. Wycieczka miała na celu pogłębienie naszej wiedzy historycznej, przyrodniczej oraz rolniczej.

                       Około godziny 6:30 odjechaliśmy autokarem spod szkoły. Podróż trwała około 3 godzin. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa udała się, by obejrzeć ciekawą prezentacje multimedialną o rewolucji przemysłowej, a następnie podziwiać wystawę sprzętu rolniczego, zaś pozostali uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii dotyczącej transportu wiejskiego.

                       Mieliśmy również okazję wspólnie zobaczyć zwierzęta hodowlane, o których przewodnik opowiadał bardzo ciekawie. Następnie udaliśmy się do miejscowości Kórnik, gdzie zwiedzaliśmy zamek, bibliotekę z ciekawym księgozbiorem, w której znajduje się m.in. pierwsze wydanie Dziadów A. Mickiewicza… Wstąpiliśmy też do  przypałacowego arboretum, skąd każdy mógł podziwiać uroki przyrody.

                      Wycieczkę uatrakcyjnił nam smaczny posiłek w Mc'Donaldzie i dowcipy  opowiadane w autobusie.

          Czas mijał bardzo szybko i ,,nie wiadomo kiedy" znaleźliśmy się pod naszym gimnazjum. To była zdecydowanie ciekawa wycieczka!!!


           

          W dniu 29.04.2016 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi.

          Samorząd szkolny przygotował przedstawienie pt.„ Ekologiczna baśń”.

          W tym dniu odbył się również konkurs przyrodniczy MISTRZOWIE EKOLOGII w którym uczniowie rywalizowali o ten zaszczytny tytuł.

          I miejsce zajął zespół w składzie:

          Maciej Urbanik, Karolina Włodarczyk, Szymon Śmigielski.

          Podsumowano również konkurs „Upcycling na co dzień”

          w którym I miejsce zajęły:

          Zuzanna Włodarczyk, Oliwia Krzysztofik, Gabriela Kaczmarek.

          Honorowym gościem był pan Tomasz Głowacki – przedstawiciel

          Starostwa Powiatowego w Bełchatowie,

          które było fundatorem nagród dla uczniów.

          Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursach

          i zapraszamy w przyszłym roku!!!


          W dniu 6 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Wody opiekun Spółdzielni Uczniowskiej „Kramik” (Beata Danielczyk) zorganizował wyjazd na ujęcie wody oraz oczyszczalnię ścieków w Bełchatowie.

            
          W wycieczce edukacyjnej uczestniczyli uczniowie klasy  IIb, z której grupa sześciu uczniów przygotowuje projekt edukacyjny związany z wodą. Ci uczniowie uczestniczyli dodatkowo w zajęciach laboratoryjnych podczas badania czystości wody pitnej. Ponadto przygotowali plakaty związane tematycznie z wodą, które zostały wywieszone w sąsiedztwie sklepiku   szkolnego.

            

                       Podczas wycieczki uczniowie zostali zaznajomieni z historią ujęcia wody oraz oczyszczalnią miejską. Dowiedzieli się, że ujęcie eksploatuje osiem studni głębinowych, w których woda ujmowana jest z poziomu wodonośnego kredy górnej o głębokości otworów 100 – 150 m. Woda ta jest uzdatniana w osiemnastu odżelaziaczach. Po tym procesie jest gromadzona w dwóch zbiornikach wyrównawczych skąd poprzez pompy tłoczona jest do sieci miejskiej. Ujęcie wody posiada instalację chlorowania wody, którą uruchamia się w przypadku pogorszenia się jakości wody.
                        Badania własne oraz Sanepidu potwierdzają dobrą jakość wody wydobywanej w Bełchatowie pod względem bakteriologicznym jak i fizykochemicznym.

                
                        Po zwiedzeniu ujęcia wody „Myszaki” uczniowie przejechali na teren Oczyszczalni Ścieków, która po rozbudowie i modernizacji stała się jedną
          z najnowocześniejszych oczyszczalni, dającą duże możliwości na rozwój miasta. Warto podkreślić, że spełnia wszystkie parametry określone w przepisach polskich i unijnych dla tego typu obiektu. Pozwala to na zrzucanie ścieków po oczyszczeniu do rzeki Rakówki bez narażenia na zanieczyszczenie środowiska, a tym samym na płacenie wysokich kar pieniężnych.


          W dniu 2 kwietnia 2016 r. odbył się finał I Ogólnopolskiego Konkursu z Matematyki zorganizowanego przez UKSW w Warszawie. Konkurs  skierowany był do uczniów klas trzecich gimnazjum. 


          Do finału dostało się 44 gimnazjalistów z całego kraju, w tym uczeń naszej szkoły Jarosław Przerywacz z klasy IIIa. Podczas finału uczniowie zmagali się z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi. Podczas przerwy wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie na wykład przygotowany przez
          prof. dr hab. Wacława Zawadowskiego. Około godz. 14 nastąpił punkt kulminacyjny całego przedsięwzięcia – przedstawienie zwycięzców i rozdanie nagród.

                    Jarosław Przerywacz zajął 8 miejsce i otrzymał tytuł finalisty.

           

          Warto jeszcze dodać, że do I etapu konkursu przystąpiło ponad 2000 gimnazjalistów, tym bardziej więc cieszy fakt, że uczeń naszej szkoły znalazł się w ścisłej czołówce.
          Do konkursu Jarek był przygotowywany przez Panią Beatę Danielczyk.
          Gratulujemy!


          Wycieczka do Torunia

          finansowana  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

           i Gospodarki Wodnej w Łodzi

          Termin – 26 kwietnia 2016 r.

          Uczestnicy – uczniowie klas I Gimnazjum w Rasach

          PROGRAM

          6.15 – zbiórka przy Orliku w Rasach

          6.30 – odjazd

          6.30-11.00 – przejazd do Piwnic

          11.00 – 13.00 – zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach;

          13 -14.00 – przejazd do Torunia

          14.00 – 15.00 – Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

          15.00 – 17.30 – spacer po Starym Mieście

          17.30 – 21.00 – powrót


                Sukcesy naszych artystów

             Dnia 3 lutego 2016 r. w siedzibie Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia  Praktycznego  odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu ,,Zawody przyszłości 2016”.

          Uczestnicy musieli pokonać dwa etapy eliminacji. W pierwszym – należało wykonać prezentację multimedialną na temat wybranego zawodu, zaś w drugim- przedstawić ją w formie inscenizacji.  W obu przypadkach jury dokonywało oceny prac a uzyskane w ten sposób punkty sumowano.

            Drużyna w składzie: Maciej Stępień, Weronika Pietras i Olga Kwiatkowska, reprezentująca naszą szkołę, otrzymała najwyższą notę w każdej kategorii i ostatecznie zwyciężyła. Temat prezentacji brzmiał: ,,Krawiec - zawód nie byle jaki”.

           Opiekę merytoryczną i artystyczną nad projektem sprawowała Pani Izabela Bechcińska, oprawą muzyczną zajął się Pan Krzysztof Bechciński a w rolę kierowcy wcielił się Pan Kuba Stępień.

            

           

              W dniu 5 lutego 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 20 w Łodzi miało miejsce podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu ,,Zawodowiec 2016”. Uczniowie naszej szkoły startowali w kategoriach: plakat i prezentacja multimedialna.

          Reprezentantka Publicznego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach

          Gabriela Madejak zajęła II miejsce, wykonując plakat pt. ,,Nurek”.

          W obecności przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Łodzi, zaproszonych gości, laureatów pozostałych kategorii, sponsorów i społeczności szkolnej odebrała wspaniałe nagrody rzeczowe i wysłuchała, specjalnie na tę okazję przygotowanego, koncertu.

             Kolejnym sukcesem naszych artystów było II miejsce uczennicy klasy III c –

          Olgi Kwiatkowskiej, która recytowała wiersz pt. ,,Rozwód po polsku” podczas Powiatowego Konkursu Poezji Miłosnej w Bełchatowie.  

                                                                                                Gratulujemy!


          Dnia 12.01.2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach odbył się koncert               Pana Lecha Dyblika. Prezentowany przez niego program o charakterze profilaktyki uzależnień „Kuszenie Śmierci” to opowieść o człowieku, który przezwyciężył wiele trudności życiowych. Artysta, poprzez przykłady z własnego życia, zachęcał uczniów do podejmowania świadomych decyzji życiowych.

          Celem programu było ukształtowanie postawy zdrowego stylu życia u uczniów, właściwego stosunku do otaczającego świata, określenie systemu wartości w kształtowaniu osobowości uczestników programu oraz profilaktyka w dziedzinie uzależnień. Poprzez udział w programie uczniowie budowali wiarę we własną godność i wartość.

          Program został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Koordynatorem programu na terenie szkoły była pedagog szkolny – Monika Ławińska.


          W ramach Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi: „DOPALACZOM MÓWIMY STOP! WYBIERAMY ZDROWIE” oraz Kampanii NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI!” promowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w naszym gimnazjum odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez pedagoga szkolnego – Monikę Ławińską.

          W dn. 1.12.2015 r. w zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IIIb, IIIc oraz IIb. 3.12.2015 r. odbędą się warsztaty dla uczniów kl. IIa, a 7.12.2015 r. dla uczniów klas Ia, Ib oraz IIIa.


          Międzynarodowy  Dzień Walki z AIDS

          Dnia 2.12.2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Drużbicach   z siedzibą w Rasach odbył się szkolny apel z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli trzy filmy edukacyjne przygotowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS:

          - „Miało być inaczej”,

          - „Żyć z HIV”

          - oraz „Wiedzieć” (film przygotowany specjalnie na potrzeby programu edukacyjno-prewencyjnego "Fryzjerzy Świata wobec AIDS", prowadzonego wspólnie przez L’Oréal, UNESCO i Krajowe Centrum ds. AIDS).

          Prezentacja przygotowana na podstawie broszury wydanej przez Krajowe Centrum  ds. AIDS ze środków Ministerstwa Zdrowia: „Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS” posłużyła jako podsumowanie przekazywanych uczniom informacji.

           

          Spotkanie przygotowały:

          opiekun SU – Agnieszka Wdowiak,

          pedagog szkolny – Monika Ławińska


          Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji rozstrzygnięto w naszej szkole konkurs plastyczny  pod hasłem: „Inny – nie znaczy gorszy”.

          Plakaty na ten temat przygotowały klasy: Ia, Ib, IIb, IIIb i IIIc. Jury zgodnie orzekło, iż wszystkie prace są na bardzo wysokim poziomie, zarówno plastycznym , jak i merytorycznym. W związku z tym dniem wolnym od pytania nagrodzono uczniów wszystkich klas, które wzięły udział w konkursie.

          Organizatorzy: Monika Ławińska, Agnieszka Wdowiak.

          Prace konkursowe:

                  


          Święto Niepodległości

          Uroczysta akademia z okazji dziewięćdziesiątej siódmej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole 10 listopada.

            

          Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze.  W przystępny i obrazowy sposób młodzież przedstawiła losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów,  skończywszy na roku 1918.

          Wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Na koniec został przedstawiony film przypominający najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski oraz wręczono nagrody i dyplomy laureatom konkursu historycznego.

              

          W akademię, którą przygotowali: p. Izabela i Krzysztof Bechcińscy oraz p. Jolanta i Paweł Głowaccy włączono niemal połowę społeczności szkolnej.

              

          Pani dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w upamiętnienie tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia.


           

          Konkurs historyczny

          W dniu 5 listopada w naszym gimnazjum odbył się konkurs historyczny związany ze zbliżającym się Świętem Niepodległości.

          Zwycięzcami zostali:

          Krystian Luboński –    I miejsce,

           

           Karolina WłodarczykII miejsce,

           

          Robert CieślakIII miejsce. 

          Na uroczystej akademii, która odbyła się 10 listopada laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczyli                       p. dyrektor Anna Pilniak oraz organizator p. Paweł Głowacki.

          Gratulujemy!!!


          Ogólnopolska kampania

          W dniach 16-23 października 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii ogólnopolskiej na temat: "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015r."

           

          Do kampanii głównie przystąpili uczniowie należący do Spółdzielni Uczniowskiej "Kramik", którego opiekunem jest                p. Beata Danielczyk.

          W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowanych było wiele działań:

          16 października - rozwieszenie plakatów na świetlicy szkolnej na temat wypieku chleba na zakwasie i jego znaczenie dla organizmu ludzkiego oraz ogłoszenie konkursu na najlepszy chleb na zakwasie.

            

          W godzinach popołudniowych grupa uczniów wraz z opiekunkami, p. R. Balcerek i p. R. Kalwinek, odbyła wizytę w piekarni    u Państwa Szczepańskich w Bełchatowie. 

              

          18 października - marsz nordic walking. W marszu z kijkami uczestniczyła grupa młodzieży z naszego gimnazjum, nauczycielki (p. B. Danielczyk, p. R. Balcerek i p. R. Kalwinek) oraz p. Grażyna Sobańska, która bierze udział w zawodach ogólnopolskich nordic walking.

            

          19 października - rozwieszenie plakatów na temat zdrowego stylu życia na szkonej świetlicy: ruch jako niezbędny element naszego życia oraz piramida żywieniowa.

          20 i 22 października - udział uczennic w aerobiku wraz z grupą pań w różnym wieku. Zajęcia prowadziła p. R. Kalwinek.

              

          21 października - spotkanie uczniów szkoły z panią dietetyczką z Bełchatowa na temat walorów chleba na zakwasie.

          23 października - rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy chleb na zakwasie oraz degustacja zdrowej żywności przygotowanej przez uczniów biorących udział w kampanii oraz przez opiekunki: p. B. Danielczyk i p. R. Kalwinek.

           

          Do konkursu zgłoszono 5 chlebów:

          I miejsce zdobył Filip Rejmicz z kl. IIIb

          II miejsce - Natalia Burzyńska z kl. IIb

          III miejsce - Karolina Włodarczyk z kl. IIb 

          Gratulujemy smacznych wypieków!!!!

          Atrakcyjne nagrody ufundowała Spółdzielnia Uczniowska "Kramik"


          SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTÓW

          W dniu 21 października 2015 roku 15 uczniów reprezentowało naszą szkołę w Festiwalu Ekologicznej Twórczości Dzieci 2015 w Bełchatowie, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Bełchatowie – Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

          Festiwal składał się z dwóch części: muzycznej i teatralnej. W kategorii gimnazjów wystartowało 7 drużyn z terenu powiatu bełchatowskiego. Nasi uczniowie zaprezentowali  autorską piosenkę „Elektryczne nuty”  oraz wystąpili w reżyserowanym według własnego scenariusza przedstawieniu teatralnym „Ekologiczna baśń”, którym to zdobyli II miejsce!

          Gratulujemy sukcesu!

            

          Skład naszego zespołu: Weronika Pietras, Ola Kajer, Olga Kwiatkowska, Aleksandra Kociołek, Zofia Raszdorf, Natalia Komuńska, Paulina Szafran, Maciej Urbanik, Szymon Śmigielski, Damian Rusoł, Bartek Chendzlik, Jarosław Przerywacz, Jakub Janaszewski, Krystian Wąsik, Hubert Pilniak. Opiekun grupy: Agnieszka Wdowiak.


          Dnia 20.10.2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza  w Drużbicach z siedzibą w Rasach odbyło się spotkanie uczniów z Wójtem Gminy Drużbice – p. Bożeną Zielińską oraz Komendantem OSP – p. Józefem Bartkiewiczem.

             

          Młodzież gimnazjalna została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa w kwestii zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla, m. in. z udzielaniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz z metodami zabezpieczania domu (czujniki gazu i dymu). Pani Wójt przypomniała uczniom  o konieczności segregowania odpadów. Goście zwrócili również uwagę na negatywne skutki wypalania traw.

          Spotkanie zakończono przypomnieniem numerów telefonów alarmowych.


          Ślubowanie klas pierwszych

              W dniu 14 X 2015 r. społeczność szkolna Publicznego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach oficjalnie przyjęła w swoje szeregi najmłodszych jej członków. Uczniowie klas pierwszych, w obecności zaproszonych gości i Rady Pedagogicznej oraz starszych koleżanek i kolegów, złożyli ślubowanie. Zapewniali, że będą wypełniać obowiązki ucznia i godnie reprezentować szkołę.

          Potem ich przedstawiciele, w osobach członków Samorządów Klasowych, zostali pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów gimnazjum. Jeszcze tylko popisy wokalne pierwszaków i już można ich zaliczyć do pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Na tym zakończyła się część oficjalna uroczystości.

          Po niej nastąpiły…Otrzęsiny.

          Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami przystrojeni w kocie atrybuty (wąsiki) przystąpili do rywalizacji poprzedzonej żartobliwym ślubowaniem. Wśród konkurencji przygotowanych przez Samorząd Szkolny pojawiło się picie mleka bez pomocy rąk, reklama sprzętu gospodarstwa domowego, rysowanie portretu wychowawcy czy degustacja ,,wymyślnych” potraw. Wszyscy czynnie włączyli się do zabawy i świetnie się bawili, dopingując walczącym.

          Na zakończenie pierwszoklasiści z apetytem spałaszowali pyszny tort, którego sponsorem była Rada Rodziców.

                                         

                                                                        Pierwszakom życzymy sukcesów w szkole i cieszymy  

                                                                          się, że nasze grono powiększyło się o nowe koleżanki

                                                                          i kolegów. Powodzenia!


          Dnia 13.10.2015 r. odbyło się, zorganizowane przez pedagoga szkolnego, spotkanie uczniów z p. Andrzejem Błońskim z Wydziału ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji   w Bełchatowie. Młodzież uczestniczyła w prelekcji na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy. 


          Dnia 12.10.2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach  z siedzibą w Rasach, w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Komputera, odbył się pisemny konkurs wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z komputera/Internetu.

          Najlepszy wynik otrzymali uczniowie:

          I miejsce – Hubert Pilniak

          II miejsce – Zofia Raszdorf, Weronika Kucharska oraz Jarosław Przerywacz

          III miejsce – Bartek Kicka.

          Organizatorkami konkursu były:

          - opiekun SU – Agnieszka Wdowiak

          - pedagog szkolny – Monika Ławińska.


          Sprzątanie Świata

          W dniu 6 października 2015r. uczniowie klasy IIb i IIIb wyruszyli autobusem szkolnym  nad zbiornik wodny "Ogóły"           w celu sprzątania terenu wokół niego.

                   

          Ilość śmieci była ogromna (jak zwykle po lecie).

          W ciągu 1,5 godziny młodzież zdołała uprzątnąć śmieci po letnikach i zebrać je w jednym miejscu. Z tego miejsca mają być odebrane przez Eko - Region z Bełchatowa.

          Całą akcję zorganizowała p. Krystyna Wardal - sołtys wsi Teresin oraz radna gminy Drużbice. O pomoc poprosiła uczniów gimnazjum. 

          Na ten apel odpowiedziała Spółdzielnia Uczniowska "Kramik". Podczas akcji uczniowie mieli zapewnioną opiekę przez nauczycieli: p. Beatę Danielczyk i p. Renatę Kalwinek.

          W podziękowaniu za sprzątanie uczniowie zostali zaproszeni na ognisko, które przygotował p. Mariusz Raszdorf ( przewodniczący rady rodziców naszego gimnazjum oraz radny gminy Drużbice) oraz otrzymali pendrive, które dostarczył i wręczył p. Jacek Walczyk - przewodniczący Rady Gminy.

             


          Wycieczka do Biskupina

          1 października 2015r. odbyła się wycieczka do Biskupina. Była to wycieczka integrująca dwie klasy 1 gimnazjum. Miała ona na celu pokazać życie naszych przodków, którzy zamiast masywnych domów z cegieł zamieszkiwali w chatach i szałasach.

            

                   Zbiórka była o godzinie 6:20 pod gimnazjum. Gdy wszyscy uczestnicy wycieczki przybyli to odjechaliśmy autobusem do osady. Podróż trwała dość długo, bo aż 4 godziny w jedną stronę, lecz atmosfera w autokarze panowała świetna.

                   Gdy dojechaliśmy na miejsce zaczęliśmy od zwiedzania muzeum. Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik. Opowiadała nam o wszystkim co było związane z Biskupinem i tamtymi czasami. Oprowadziła nas po całym muzeum. Podziękowaliśmy i poszliśmy na dalszą część zwiedzania. Druga w planie była osada biskupińska. Tam przywitał nas pan przewodnik. Wiedział on wszystko o osadzie. Po zwiedzaniu całej starej osady biskupińskiej przeszliśmy popływać statkiem.

            

          Widoki były cudowne! Po rejsie każdemu poprawił się humor, a to nie był koniec niespodzianek. Nadszedł czas na moim zdaniem najfajniejszą część wyjazdu. Przeszliśmy z przewodnikiem do osady, gdzie mogliśmy postrzelać z łuku.

            

          Skusił się nawet nasz nauczyciel. Każdy był zadowolony. To był już koniec wrażeń z tej wspaniałej wycieczki.

                    Droga powrotna także była bardzo radosna. Każdy był w dobrym humorze. Wróciliśmy około 19:00 pod szkołę, ponieważ po drodze wstąpiliśmy do MC Donalda, gdzie uczniowie i nauczyciele mogli odpocząć i coś zjeść. Ta wycieczka była wspaniała i dużo nas nauczyła. Mam nadzieję, że będzie takich więcej!

           Małgorzata Kociołek kl.1b


          W dniach 22 – 25. 09. 2015 r. w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów. Zaproszeni przez pedagoga szkolnego specjaliści z Centrum Edukacji i Socjoterapii „Logos” w Bełchatowie prowadzili w klasach pierwszych zajęcia  integracyjne, tematyka zajęć dla klas drugich związana była z zapobieganiem spożywania alkoholu przez młodzież, a w klasach trzecich z zapobieganiem zażywania narkotyków przez gimnazjalistów.

          Zajęcia zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


          W dniach 14 – 18. 09.2015 r. grupa 36 uczniów naszej szkoły uczestniczyć będzie w Projekcie :

          „ Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych ‟.

          Młodzież będzie prowadziła badania terenowe w Ojcowskim Parku Narodowym. Podczas zajęć, każdy z uczestników wcieli się w rolę badacza-reportera, a swoje spostrzeżenia będzie zamieszczał na specjalnie dedykowanym profilu Misja Przyroda na Facebooku. Wszystko po to, aby poznać przyrodę poprzez przygodę i zaszczepić poczucie odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.

          Pobyt uczestników na Zielonej Szkole finansuje

           Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.