• 2016/2017

        • Witamy na naszej stronie!

          Jesteśmy placówką funkcjonującą od 2000r., otwartą na potrzeby uczniów, ale także rodziców i środowiska lokalnego. 

          Wakacje w Bułgarii

          W dniach 26.06. – 06.07.2017 r. grupa piętnastu uczniów z naszej szkoły oraz dwóch uczniów z innej szkoły (rodzeństwo) pod opieką pani Beaty Danielczyk przebywała na koloniach letnich w Słonecznym Brzegu w Bułgarii. Organizatorem wyjazdu było biuro turystyczne MAMUNO
           z Częstochowy.
                            Jak wiadomo Bułgaria to państwo położone w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Stolicą tego kraju jest Sofia, przez którą przejeżdżaliśmy, niestety w porze nocnej. My przebywaliśmy w Słonecznym Brzegu, mieście położonym nad Morzem Czarnym,
          w największym i najbardziej popularnym kurorcie bułgarskim. Miasto to jest nazywane Las Vegas Europy Wschodniej gdyż dyskoteki, kluby, restauracje, parki rozrywki i zespoły hotelowe oświetlają po zmroku całe wybrzeże. 

           
          Wchodząc na molo w Słonecznym Brzegu mamy piękny widok. Po lewej stronie znajduje się miasteczko o nazwie Święty Włas, po prawej miasteczko Nesebyr a na wprost widok na Morze Czarne o pięknej błękitnej barwie w słoneczny dzień.
                            Święty Włas to miasteczko z bardzo czystą plażą, która zdobyła wyróżnienie  oparte na ocenie czystości wody, plaży i jej walorów ekologicznych – dowodem jest uhonorowanie tej plaży błękitną flagą. Ponadto znajduje się tutaj najpiękniejszy port  jachtowy, do którego ściągają miłośnicy żeglarstwa z całego świata. Święty Włas to idealne miejsce dla miłośników zarówno morza jak i gór, gdyż leży nad Morzem Czarnym u stóp Starej Płaniny, a takie położenie zapewnia unikatowy mikroklimat o właściwościach leczniczych.



          Odbywając pieszą wycieczkę do tego miasteczka brzegiem morza, podziwialiśmy piękne obiekty hotelowe, w których przebywają przeważnie Rosjanie.

                            Nesebyr jest miastem praktycznie połączonym ze Słonecznym Brzegiem, ale wyróżnia go fakt, że jest położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego (dojechać można bardzo wąską drogą asfaltową). Nesebyr to miasto starożytne, najstarsze w Bułgarii. Na jego terenie znajduje się mnóstwo ruin. Od 1956 roku miasto to jest rezerwatem architektonicznym, a od 1983 roku zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę Światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

          Tutaj również odbyliśmy wycieczkę pieszą brzegiem morza, opalając się w promieniach zachodzącego słońca.

                             Słoneczny Brzeg oddalony jest od Polski o ponad 1700 km. Stąd nasza autokarowa podróż trwała bez mała 30 godzin. Przejeżdżaliśmy przez kilka państw: Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię. Podróż wydłużały przejścia graniczne, z tego powodu, że Serbia nie leży w strefie krajów unijnych. Aż cztery razy musieliśmy wychodzić na odprawę graniczną węgiersko-serbską oraz serbsko-bułgarską.
                             Bułgaria powitała nas wysokimi temperaturami (nawet powyżej 40 stopni) tak, że po dwóch dniach niektórzy wyglądali jak spieczone raki. Ze względu na coraz wyższe temperatury uczestniczy kolonii coraz częściej i chętniej przebywali na dziedzińcu hotelu, na którym centralną część zajmował basen. Tutaj można było skryć się w cieniu drzew albo pod bezpłatnym parasolem.

           

          Przez cały pobyt w Bułgarii odbyliśmy dwie piesze wycieczki do Świetego Własu oraz Nesebyru. Ponadto dwukrotnie braliśmy udział w dyskotece poza ośrodkiem. W ostatnim dniu pobytu szaleliśmy w parku wodnym Action Aquapark, w którym znajdują się największe zjeżdżalnie.

          Oto opinie niektórych uczestników kolonii letnich w Słonecznym Brzegu:

          Martyna : Wyjazd do Bułgarii był świetnym pomysłem. Poznaliśmy wielu fajnych ludzi. Atmosfera była
                       wspaniała. Był to najlepszy wyjazd na jakim kiedykolwiek miałam okazję być. Serdeczne
                       podziękowania kieruję do pani Beaty Danielczyk oraz pani Renaty Balcerek
                       za zorganizowanie tak świetnych kolonii .

          Kinga: Pobyt w Bułgarii był niesamowitą przygodą. Wielogodzinną podróż rekompensowały  piękne
                      widoki i możliwość poznania nowych ludzi. Pogoda była wspaniała. Spacery późnymi godzinami
                      po plaży, odpoczynek na leżakach przy hotelowym basenie, kąpiele w Morzu Czarnym – coś
                      niesamowitego. To naprawdę były udane kolonie, które zapamiętam na długo.

          Natalia: Pobyt w Bułgarii bardzo mi się podobał. Atmosfera była bardzo miła, ludzie sympatyczni.
                        Pogoda nam dopisywała - chwilami za bardzo. Chętnie powtórzyłabym ten wyjazd.

          Na zawsze zapamiętamy codzienny poranny okrzyk pana Włodka (kierownika turnusu) o godz. 8.15:
          MAMUNO WSTAJEMY. Niektórzy uczestnicy kolonii nagrali sobie ten okrzyk i ustawili jako poranny budzik. Warto jeszcze dodać, że w drodze powrotnej przejeżdżaliśmy przez Budapeszt, stolicę Węgier, podziwiając piękne budowle i mosty nad Dunajem.


          Piknik rodzinny

          3 czerwca 2017 r. w Publicznym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza
          w Drużbicach z siedzibą w Rasach odbył się piknik rodzinny z okazji jubileuszu 15-lecia Spółdzielni Uczniowskiej „Kramik”.


                      Oprawa uroczystości została przygotowana przez członków spółdzielni oraz ich opiekuna – panią Beatę Danielczyk. Część galową poprowadził zarząd spółdzielni, czyli Karolina Włodarczyk, Maciej Urbanik, Maciej Zagozda. Podczas gali przedstawiono prezentację multimedialną na temat działalności Spółdzielni Uczniowskiej „Kramik” oraz krótki rys historii spółdzielczości. Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie trzech konkursów ogłoszonych przez spółdzielców ( konkurs z wiedzy o spółdzielczości,
           konkurs fotograficzny nt. „Różne oblicza Słońca”, konkurs artystyczny na temat rodzimej spółdzielni „Kramik”). Sponsorem nagród była firma budowlana z Bełchatowa. Ponadto wręczono nagrody najbardziej wyróżniającym się członkom spółdzielni: Karolinie Cieślak, Karolinie Włodarczyk i Maciejowi Stępniowi. Sponsorem tych nagród była Rejonowa Rada Spółdzielni Uczniowskich w Piotrkowie Tryb.


                      Spółdzielcy uhonorowali tytułem Przyjaciel Spółdzielni Uczniowskiej „Kramik” panią Krystynę Wardal – radną Gminy Drużbice, która od kilku lat wspiera działania członków spółdzielni. W dowód wdzięczności pani Wardal otrzymała statuetkę oraz upominek. Następnie zarząd złożył podziękowania panu Tomaszowi Głowackiemu – przedstawicielowi Starostwa Powiatowego w Bełchatowie za szczególne zaangażowanie w zorganizowaniu pikniku rodzinnego.
                      W dalszej części uroczystości głos zabrała pani Bożena Zielińska – wójt gminy Drużbice, chwaląc działalność spółdzielców i ich opiekuna. Na ręce opiekuna spółdzielni pani wójt złożyła prezent dla spółdzielni w postaci sokowirówki. Głos zabrała również pani Alina Wejman – instruktorka spółdzielni uczniowskich w powiecie bełchatowskim m.in. odczytując życzenia przesłane przez zarząd FRSU w Krakowie oraz Rejonową Radę Spółdzielni Uczniowskich.


          Dużą atrakcją było przedstawienie przez członków spółdzielni inscenizacji pt. „Czerwony Kapturek – wersja współczesna”. Tematyka nawiązywała do modelu współczesnej rodziny.

           
                      Po przedstawieniu prowadzący podziękowali wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu pikniku i zaprosili gości na poczęstunek zorganizowany przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców.


                      Program pikniku był niezwykle interesujący. Największe emocje wzbudził pokaz OSP z Drużbic, podczas którego widzowie mogli zobaczyć akcję ratowania rannego w wypadku samochodowym oraz Familiada, w której udział wzięli rodzice i uczniowie, a prowadzącym był członek zarządu Maciej Urbanik. Znakomicie sprawdził się w tej roli.

           


                      Podczas pikniku można było bezpłatnie zbadać wzrok, wziąć udział w sprawdzaniu własnej kondycji ruchowej pod okiem trenerów fitness z Bełchatowa, pomalować twarze najmłodszym przez zawodową kosmetyczkę, nauczyć się udzielać pierwszej pomocy przy udziale straży pożarnej z Drużbic, zakupić los na loterii fantowej, zjeść kiełbaskę z grilla, wypić kawę, herbatę, wodę mineralną, zjeść ciasta i ciasteczka własnego wypieku, skosztować przysmaki zdrowej żywności itp.
                      Na szczęście aura sprzyjała i można było w cieniu drzew przyjemnie odpocząć.


          Jak nie czytam, jak czytam!

           

          1 czerwca 2017 r. w Dzień Dziecka odbyła się w naszej szkole akcja ”Jak nie czytam, jak czytam”, która ma na celu promocję czytelnictwa wśród młodzieży.

          Tego dnia czytaliśmy nie tylko w szkole, ale również ruszyliśmy w plener. Piękna i słoneczna pogoda jeszcze bardziej zachęciła wszystkich do miłego leniuchowania podczas czytania swoich ulubionych książek.

           

          Gościem specjalnym tego wydarzenia była pani wójt Bożena Zielińska, która przyznała, że bardzo lubi czytać wraz z całą swoją rodziną. Pani wójt z radością poświęciła swój cenny czas na czytanie książek wraz z uczniami.

           

                   W tej szczytnej akcji brali udział nauczyciele gimnazjum wraz z panią dyrektor Anną Pilniak.

                  Życzylibyśmy sobie więcej takich dni z książką!!!

           

                                                                                           Opiekun akcji: Edyta Sztajnert


          9 maja 2017 r.  w Publicznym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Drużbicach  z siedzibą w Rasach odbyło się dyktando z języka niemieckiego: „Das Deutschdiktat”. Organizatorem konkursu była nauczycielka języka niemieckiego – Monika Ławińska.

          Wyniki konkursu:

           

          Lp.

          Imię i nazwisko ucznia

          Klasa

          Miejsce

          1.

          Natalia Małecka

          IIb

          I

          2.

          Bartłomiej Pawlak

          IIb

          II

          3.

          Natalia Osicińska

          IIIa

          III

          4.

          Karolina Sadurska

          IIa

          IV

          5.

          Maciej Stępień

          IIIa

          IV

          6.

          Natalia Dymek

          IIa

          V

          7.

          Weronika Sęk

          IIb

          VI

          8.

          Kinga Kuśmierz

          IIb

          VII

          9.

          Karolina Cieślak

          IIIb

          VIII

          10.

          Blanka Górna

          IIa

          IX

          11.

          Damian Jędrzejczyk

          IIIa

          X

          12.

          Weronika Drożdż

          IIIa

          XI

          13.

          Patryk Pisarek

          IIIa

          XII

           

          Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy potwierdzające ich udział w konkursie, punkty dodatnie za udział  w konkursie oraz ocenę celującą z aktywności. 3 najlepsze wyniki zostaną docenione oceną celującą za pracę wykraczającą ponad program z j. niemieckiego.

           

          Uczniowie naszej szkoły: Piotr Zochniak, Filip Stefaniak oraz Bartłomiej Pawlak, brali udział w ogólnopolskim konkursie „Logika”.  Piotr Dochniak, zdobywając 10. miejsce otrzymuje dyplom laureata, Filip i Bartłomiej – dyplom uznania.

          Gratulujemy!

          Opiekun konkursu – Monika Ławińska

          W ramach Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej „DOPALACZOM MÓWIMY STOP – WYBIERAMY ZDROWIE” w naszym gimnazjum odbył się szkolny konkurs profilaktyczny. Gratulujemy Oliwii Krzysztofik i Blance Górnej inwencji twórczej w przygotowaniu plakatów.

          M. Ławińska


          05.05.2017r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i święta patrona szkoły Henryka Sienkiewicza.

           

               Uczniowie wzięli udział w montażu słowno-muzycznym, w którym mówili o okolicznościach uchwalenia konstytucji oraz postaci Henryka Sienkiewicza. Pisarz przez całe życie walczył o wolną Polskę i tworzył dzieła” ku pokrzepieniu serc”.


          DZIEŃ ZIEMI

          W dniu 27 kwietnia odbył się apel z okazji Dnia Ziemi.

          Gościem specjalnym był pan Tomasz Głowacki – przedstawiciel

           Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

          Samorząd Uczniowski przygotował przedstawienie:

           „Bajka o Czerwonym Kapturku z ekomorałem”.

           

          Podsumowano konkursy przyrodnicze w których nagrody zakupiono ze środków Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

           

          Konkurs: „Wiem wszystko o Polsce”:

          I miejsce –Maciej Urbanik

          II miejsce – Kinga Koszela

          III miejsce – Piotr Zochniak

           

          Konkurs: „Ochrona przyrody w Polsce”:

          I miejsce – Maciej Urbanik

          II miejsce – Weronika Drożdż

          Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

          DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM

           ZA ZAANGAŻOWANIE I PRZYGOTOWANIE APELUJ


          Od wyprawy w czasie do podniebnych wrażeń…   

             

                        Dnia 26 kwietnia 2017r. uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Łodzi i jej okolic. Już po godzinie 6.00 wszyscy czekali pod szkołą, by o 6.55 ruszyć w drogę. 

           

                         Wyjazd rozpoczęło zwiedzanie kolegiaty w Tumie pod Łęczycą. Budowla została wzniesiona w stylu romańskim i powstała w 1138r. Wiąże się z nią wiele legend i ciekawostek architektonicznych. Pan przewodnik uwiarygodnił jedną z nich. Poprosił dwoje uczniów, by stanęli na obrzeżach absydy i kazał im ze sobą rozmawiać. Nikt poza nimi nic nie słyszał. Okazało się, że miejsce to służyło niegdyś  do spowiadania trędowatych. Poznaliśmy również historię diabła Boruty, który w złości, chcąc zniszczyć kolegiatę, zostawił na jej ścianie ślady swych pazurów.

                        Kolejnym punktem wycieczki był zamek w Łęczycy. Uczniowie poznali jego historię oraz wysłuchali informacji o obyczajach i życiu średniowiecznych mieszkańców grodu. Jak to w tamtych okolicach bywa, nie obyło się również bez opowiastek o diable Borucie, który bardzo chętnie, również współcześnie, płata ludziom figle.

                      Po  sporej dawce wiedzy historycznej uczniowie udali się do planetarium w Łodzi. Tam czekał na nas seans astronomiczny, prezentujący łódzkie niebo nocą. Przybliżono informacje na temat ciał niebieskich i galaktyk. Dużo dowiedzieliśmy się również o teleskopach, dzięki którym Wszechświat ma coraz mniej tajemnic.

                     Ostatnim punktem programu wyjazdu była wizyta w łódzkim Parku Trampolin „SALTOS”.  Pierwszą czynnością było obowiązkowe kupienie skarpetek antypoślizgowych, po czym wszyscy udali się do szatni.  Uczniowie, pod czujnym okiem trenera, wszystkie swoje siły zużyli najpierw na rozgrzewkę, a później na skoki i przeróżne akrobacje, którym nie było końca.

                   Pomimo tego, że wyjazdowi towarzyszył deszcz, który na szczęście nie pokrzyżował naszych planów, wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu.

                                                                                                                  Uczestniczka wycieczki: Kamila Sadurska


          KLASYFIKACJA GENERALNA

           SZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO

           „WIEM WSZYSTKO O POLSCE”

           

          Msc.

          Nazwisko i imię

          Łączna liczba punktów

          1.

          Urbanik Maciej

          134

          2.

          Koszela Kinga

          128

          3.

          Zochniak Piotr

          116

          4.

          Krzysztofik Oliwia

          88

          5.

          Sadurska Kamila

          82

          6.

          Pawlak Bartek

          79

          7.

          Wojtasik Martyna

          75

          8.

          Sęk Weronika

          71

          9.

          Stefaniak Filip

          66

          10.

          Włodarczyk Zuzanna

          61

          11.

          Stępień Maciej

          52

          12.

          Jagła Emil

          51

          13.

          Sadurska Karolina

          47

          14.

          Pisarek Patryk

          42

           

          GRATULACJE!!!


          Matematyka królową nauk

          Jednak wiadomo, że nie każdy ma predyspozycje w zrozumieniu tego przedmiotu. Stąd niewielu uczniów bierze udział w konkursach matematycznych. W naszym niewielkim gimnazjum prawie w każdym roku mamy jakieś osiągnięcia w tej dziedzinie. W tym roku także.
           W dniu 8 lutego 2017 r. w Łodzi odbyły się rozgrywki finałowe (II i III etap) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego „Matematyka – Moja Pasja”. Z naszego gimnazjum do trzeciego etapu zakwalifikował się uczeń klasy IIIb Maciej Urbanik zdobywając tym samym tytuł finalisty. Rozdanie nagród miało miejsce 24 marca 2017 r. w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Banacha 22 w Łodzi.



          Rasy kuźnią bajkopisarzy

               W minioną sobotę tj. 25 III 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim odbyło się uroczyste podsumowanie XXI Ogólnopolskiego Konkursu „Życie bajką jest” z tegorocznym tematem przewodnim: „Skrzaty, stworki i kłobuki”.

          Na literacką część konkursu wpłynęło 219 prac z terenu całej Polski.

               Komisja konkursowa dokonała analizy nadesłanych utworów pod względem ujęcia tematu, samodzielności, stylu oraz ortografii i postanowiła nagrodzić troje gimnazjalistów, z czego dwoje to uczniowie Publicznego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach. Nagrodzeni to:

              Dominik Dubieński – za utwór „Baśń o Garbusie”

              Kinga Koszela – za utwór „Wymarzony zamek”.

          Jest to kolejny sukces w lidzbarskich zmaganiach konkursowych, w których nasi bajkopisarze biorą udział od 2010 roku i corocznie ich prace zyskują aprobatę jury.

              Gratulujemy sukcesu uczniom, dziękujemy opiekunowi, którym była Pani Izabela Bechcińska


          Publiczne Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach przystąpiło do kampanii profilaktyczno – edukacyjnej pod hasłem:

          „Superkampania – NIE dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia!”

          W ramach akcji dyrektor szkoły i pedagog szkolny uczestniczyły w seminarium metodycznym, natomiast uczniowie klas pierwszych i drugich spotkali się na zajęciach warsztatowych ze studentami SAN oraz ze Specjalistą Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji - p. Sławomirem Szymańskim. Funkcjonariusze           z Posterunku Policji w Drużbicach oraz dziennikarze z „Dziennika Łódzkiego” rozdali uczniom komiks „Mocarz”. Po jego lekturze wywiązała się dyskusja na temat przeciwdziałania  zażywaniu środków uzależniających przez młodzież.

          Organizatorami akcji byli: Wydział Zamiejscowy SAN w Bełchatowie, Koło Naukowe Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Komenda Powiatowa Policji  w Bełchatowie oraz Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień „WOLMED” w Dubiu.  Komiks „Mocarz” został zakupiony ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Drużbicach.

          Patronat honorowy nad kampanią objęła m.in. Wójt Gminy Drużbice – p. Bożena Zielińska.


          Nie taki wilk straszny, jak go malują   

             W czwartek tj. 23 marca 2017 r. do naszego gimnazjum zawitała grupa gości z Punktu Przedszkolnego w Suchcicach. Milusińscy wraz z paniami opiekunkami obejrzeli bajkę Jana Brzechwy pt.: ,,Czerwony Kapturek” zaprezentowaną przez uczniów klasy III a.

           

          Maluchy, początkowo onieśmielone pobytem w nieznanej szkole, szybko oswoiły się ze starszymi kolegami i koleżankami a potem z zainteresowaniem obejrzały pierwszy w swym życiu ,,spektakl teatralny’’. Zaangażowanie emocjonalne wyrażone śmiechem i łzami oraz wypiekami na małych buziach pozwalają twierdzić, że  inscenizacja podobała się.

           

             Jeszcze tylko sesja zdjęciowa z Czerwonym Kapturkiem, Wilkiem, Babcią, Mamą oraz Gajowym i …zdawałoby się, że wizyta dobiega końca.

             Tymczasem nasi goście sprawili nam miłą niespodziankę. Do pustego koszyczka Kapturka wpadła torba pełna słodkości a nauczycieli podejmujących grupę uhonorowano rękodziełem o tematyce świątecznej.

              Taka integracja nie mogła pozostać bez echa. Obie strony wstępnie zadeklarowały dalszą współpracę.


          UZYSKANIE CERTYFIKATU

          „BEZPIECZNA SZKOŁA +”

           

          Uczniowie naszej szkoły w poprzednim i bieżącym roku szkolnym wykonywali szereg zadań  przewidzianych regulaminem konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń +, dzięki czemu otrzymaliśmy Certyfikat „Bezpieczna szkoła +” w Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń+” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego.

          Koordynatorem konkursu była p. Agnieszka Wdowiak.

          Wykonane zadania:

          1.      Zadanie 1. Zorganizowanie spotkań uczniów z przedstawicielami Straży Pożarnej oraz przeprowadzenie praktycznych zajęć z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć, przesłanych do jury konkursu.

           

          Spotkanie z pracownikiem Powiatowej Straży Pożarnej w Bełchatowie

          Dnia 7 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem straży pożarnej w Bełchatowie p. Krzysztofem Kowalczykiem w ramach kampanii „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń+”.

          Tematem spotkania było bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Uczniowie dowiedzieli się jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi zgłaszając pożar lub inny wypadek, aby skuteczność działania i szybkość przybycia jednostki na miejsce zdarzenia była większa.

          Kolejnym ważnym tematem na spotkaniu był czad oraz bezpieczeństwo z nim związane. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób najczęściej dochodzi do zatruć tym gazem oraz jakich działań należy unikać, aby nie stać się jego ofiarą.

          Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali p. Kowalczyka. Zadawali pytania odnośnie zadań i pracy strażaka  oraz jakie należy ukończyć szkoły, aby pracować w tym zawodzie. Otrzymali wyczerpującą odpowiedź.

          Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie.

          Pieczę nad spotkaniem sprawowała – p. Renata Kalwinek

           

           

          Zadanie 2.

          Pogadanka z uczniami nt. „Bezpieczeństwo w mojej szkole. Jakie zagrożenia mogą nas czekać na zajęciach w-f”. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć, filmów przesłanych do jury konkursu.

           

          Konkurs plastyczny i pisemny „Jakie zagrożenia mogą na nas czekać na zajęciach w-f?”

          W ramach akcji Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń + w Publicznym Gimnazjum  im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach zorganizowano konkurs plastyczny „Jakie zagrożenia mogą na nas czekać na zajęciach w-f?  Celem konkursu była szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów  w szkole, szczególnie na zajęciach w-f. (Opiekun konkursu: Agnieszka Wdowiak)

          Do konkursu zgłosili się uczniowie:

          1. Anna Sadurska – kl. IIa

          2. Kinga Ciach – kl. IIa

          3. Oliwia Krzysztofik – kl. IIb

          4. Krystian Olejnik – kl. IIa

          5. Martyna Grodzka – kl. IIa

          6. Natalia Małecka – kl. IIb

          7. Konrad Stuszek – kl. IIa

          Decyzją jury zwycięzcą została Oliwia Krzysztofik.

          W ramach akcji Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń + w Publicznym Gimnazjum   im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach zorganizowano konkurs na pracę pisemną na temat: „Jakie zagrożenia mogą na nas czekać na zajęciach w-f?

          Celem konkursu była szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów  w szkole, szczególnie na zajęciach w-f. (Opiekun konkursu: Agnieszka Wdowiak)

          Do konkursu uczniowie zgłosili 13 prac.

          Decyzją jury zwycięzcą został Maciej Młodziejewski.

          Zadanie 3.

          „Mój wolny czas w cyberprzestrzeni.” Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć, filmów przesłanych do jury konkursu.

           

          Konkurs na prezentację multimedialną „Mój wolny czas w cyberprzestrzeni”

          W ramach akcji Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń + w Publicznym Gimnazjum  im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach zorganizowano konkurs „Mój wolny czas w cyberprzestrzeni”. Celem konkursu była szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów w szkole, jak i poza nią. 

          Uczeń przystępujący do konkursu miał za zadanie przygotować prezentację multimedialną  pt. „Mój wolny czas w cyberprzestrzeni”.Opiekun konkursu: Monika Ławińska

           

          Do konkursu zgłoszono 10 prac.

          Decyzją jury zwycięzcą została Kinga Kuśmierz. (prezentacja w załączeniu)

           

          Zadanie 4.

          „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży.” Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.

           

          Konkurs „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”

          W ramach akcji Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń + w Publicznym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach zorganizowano konkurs „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”. Celem konkursu była szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów  w szkole, jak i poza nią. 

          Uczeń przystępujący do konkursu miał za zadanie przygotować plakat profilaktyczny nt. „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”.Opiekun konkursu: Monika Ławińska.

           

          Do konkursu swoje prace zgłosiło 4 uczniów.

          Decyzją jury zwycięzcą została Oliwia Krzysztofik.

          Zadanie 6.

          Działania na rzecz społeczności lokalnej, np. pomoc osobie starszej, akcja sprzątanie parku itp. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          W ramach realizacji zadania 5 Samorząd Uczniowski ogłosił w szkole zbiórkę na rzecz Domu Dziecka w Piotrkowie Tryb.

           Do 5 stycznia zbierano:

                  Bloki rysunkowe

          ·         Środki higieniczne (pampersy, chusteczki nawilżające i zwykłe, proszki do prania dla małych dzieci)

          ·         Chemia czyszcząca

          ·         Produkty spożywcze (kasza bulgur, mąka kukurydziana i orkiszowa,        ciemne makarony, ciemny ryż, amarantus)

           

               Osoby odpowiedzialne : Maciej Stępień i Dominik Dubieński.  Opiekun akcji: p. Agnieszka Wdowiak.

          Zebrane rzeczy dzięki uprzejmości rodzica ucznia naszej szkoły zostały dostarczone do Domu Dziecka .

          Zadanie 7

          Bądź bezpieczny w sieci” – stworzenie wspólnie z uczniami wytycznych/regulaminu/podpowiedzi jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.

          W ramach akcji Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń + w Publicznym Gimnazjum   im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach zorganizowano konkurs „Bądź bezpieczny w    sieci”. Celem konkursu była szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów  w szkole, jak i  poza nią. 

          Uczeń przystępujący do konkursu miał za zadanie przygotować prezentację multimedialną  pt. „Bądź bezpieczny w sieci”.

          Opiekun konkursu: Renata Kalwinek.

          Do konkursu zgłosiło się 4 uczniów.

          Decyzją jury zwycięzcą została Karolina Włodarczyk.

          Zadanie 8.

          Opracowanie zbioru zasad i reguł, dotyczących zachowań w środowisku szkolnym oraz konsekwencji ich nieprzestrzegania. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.

           

          W ramach realizacji zadania 7 uczniowie opracowali zbiór zasad i reguł, dotyczących zachowań w środowisku szkolnym oraz konsekwencji ich nieprzestrzegania.

          ZBIÓR ZASAD I REGUŁ OBOWIĄZUJĄCYCH W NASZEJ  SZKOLE
          1. Okazuję wszystkim życzliwość i szacunek.
          2. Używam zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, przepraszam, dziękuję itp..
          3. Mówię językiem wolnym od wulgaryzmów. 
          4. Jestem prawdomówny, kłamstwo i tak obróci się przeciwko mnie.
          5. Nie przerywam, kiedy ktoś mówi.
          6. Pamiętam, że wszyscy mają jednakowe prawa i respektuję je.
          7. Jestem koleżeński, pomagam innym.
          8. Dbam o bezpieczeństwo w każdej sytuacji.
          9. Reaguję na wszelkie przejawy zła.
          10. Panuję nad swoimi emocjami w kontaktach z innymi ludźmi.
          11. Nie śmieję się z innych, ja też miewam trudne chwile.
          12. Jestem punktualny, nie spóźniam się. 
          13. Dotrzymuję zawsze słowa i ustalonych terminów.
          14. Szanuję własność i pracę drugiego człowieka.
          15. Dbam o higienę osobistą i porządek wokół siebie.
          16. Ubieram się stosownie do sytuacji, strój świadczy o mnie.

          Opracowali uczniowie klasy IIIA pod opieką p. Renaty Balcerek

          Zadanie 9

          Wspólne przygotowanie przez uczniów i nauczycieli przykładowych programów rówieśniczych, np. pomoc koleżeńska w nauce, rówieśniczy doradcy, czy rówieśniczy mediatorzy itp. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.

           

          W ramach realizacji zadania 8 uczniowie klasy IIB opracowali „Program pomocy koleżeńskiej” pod opieką wychowawcy p. Pawła Głowackiego.

          W trakcie lekcji wychowawczej uczniowie zastanawiali się na opracowaniem programu pomocy koleżeńskiej w naszej szkole. Każda grupa miała przydzielone zadania do opracowania: określenie celów pomocy, zadań jakie należy zrealizować w ramach pomocy, określenie osób, które mogłyby takiej pomocy udzielać i w końcu jakie mogłyby być efekty pomocy koleżeńskiej. W trakcie lekcji ustalono, że w naszej szkole są uczniowie, którzy mają zróżnicowane trudności w nauce, mają problemy z pisaniem wypracowań, ale również z dokonywaniem obliczeń. Są też osoby, które świetnie radzą sobie ze wszystkimi przedmiotami, dlatego ci uczniowie mogą zaoferować pomoc kolegom, którzy borykają się z trudnościami w nauce. W ten sposób mogą nadrobić zaległości  łatwiej, będzie im zaliczyć przedmiot. Aby pomoc koleżeńska mogła zaistnieć należy jasno określić jej cele, zadania, osoby odpowiedzialne i spodziewane efekty.

          Cele:

          - stworzenie systemu wzajemnej pomocy, współpracy i zrozumienia pomiędzy nauczycielami i uczniami oraz współpracy i porozumiewania się z rówieśnikami;

          - pomoc uczniom, którzy mają problemy z nauką;

          - rozwijanie wolontariatu;

          - rozwijanie współpracy, koleżeńskości i przyjaźni.

          Zadania:

          - wyszukanie uczniów, którzy mają problemy z nauką i zaoferowanie im pomocy;

          - zidentyfikowanie trudności w nauce, czyli jakie problemy należy rozwiązać, z jakiego przedmiotu;

          - wyszukanie spośród uczniów i nauczycieli osób, które cieszą się zaufaniem dzieci;

          - znalezienie osób, które są chętne, aby udzielać koleżeńskiej pomocy np. w nauce;

          - kontrolowanie skuteczności działań podejmowanych w ramach koleżeńskiej pomocy;

          - zapewnienie wsparcia uczniom mającym problemy z nauką;

          - zapewnienie miejsca, w którym ta pomoc będzie udzielana.

          Efekty:

          - poczucie odpowiedzialności wśród młodzieży za przygotowywane zadania w zakresie koleżeńskiej pomocy;

          - nawiązanie ściślejszy współpracy pomiędzy uczniami a nauczycielami;

          - szansa na rozwiązanie problemów z nauką i łatwiejsze zaliczenie przedmiotu;

          - kształtowanie poczucia odpowiedzialności i obowiązku;

          - pomoc jest sposobem na rozbudzanie przyjaźni między osobą pomagającą, a tą której ta pomoc jest udzielana.

          Wszyscy uczniowie byli zgodni co do tego, że pomoc koleżeńska jest potrzebna w naszej szkole. Uważają również, że dzięki niej wielu uczniów mających problemy z nauką mogłoby łatwiej sobie poradzić z zaliczeniem klasówek i sprawdzianów. Jednak warunkami koniecznymi do osiągnięcia sukcesów w ramach programu pomocy koleżeńskiej musi być chęć udzielania pomocy, zainteresowanie ze strony osób mających problemy w nauce oraz cierpliwość i wytrwałość w niesieniu tejże pomocy.

           


          Dzień Otwarty

          W sobotę 11 marca 2017r. nasza szkoła po raz pierwszy otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i ich dziećmi, które w przyszłym roku szkolnym 2017/2018 rozpoczną edukację w szkole podstawowej w Rasach.

          Z okazji do zwiedzania naszej placówki skorzystało bardzo liczne grono przybyłych gości.

           

          Zgodnie z programem odbyło się:

          - prezentacja multimedialna szkoły

          - pod lupą mikroskopu - ciekawostki i doświadczenia przyrodnicze

            

          - kącik kulinarny po angielsku

            

          - zabawy plastyczne jajkiem malowane

            

          W tych zajęciach brały udział dzieci, a rodzice w tym czasie mogli porozmawiać z Panią dyrektor o zasadach naboru do szkoły podstawowej oraz wypełnić wniosek.

          Niewątpliwą atrakcją dla dzieci było przedstawienie bajki pt. "Czerwony Kapturek", nieodbiegające od poziomu artystycznego profesjonalnych aktorów teatralnych, lecz w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

            

          Dzieci oraz ich rodzice mogli zaprezentować swoje umiejętności w różnych grach planszowych.

          Natomiast na zakończenie całej imprezy najmłodsi pokazali swoje umiejętności, spryt oraz szybkość w grach i zabawach ruchowych na wesoło.

            

          Dla wszystkich gości, małych i dużych, przygotowaliśmy również słodki poczęstunek.

          Mamy nadzieję, iż główne założenia naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych uczniów, z którymi chcielibyśmy spotkać się w nowym roku szkolnym!

          ... a zatem do zobaczenia we wrześniu.


          Maciej Urbanik

          uczeń klasy 3b

          został finalistą

           wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z biologii !!!

           Maciek znalazł się w grupie 49 uczniów z województwa łódzkiego, którzy wykazali się ogromną wiedzą przyrodniczą.

          Gratulujemy  i jesteśmy bardzo dumni smiley


          Ostatni taki konkurs

                W związku z reformą oświaty, w myśl której wygaszane będą gimnazja, kończą się również cykliczne imprezy organizowane przez tego typu szkoły.

          Dnia 3 marca 2017 r. odbył się ostatni - XV Powiatowy Konkurs Recytacji Poezji

          K.K. Baczyńskiego – patrona Gimnazjum nr 4 w Bełchatowie. Nasi uczniowie wielokrotnie osiągali sukcesy w poprzednich edycjach konkursu, przyczyniając się do promocji gminy Drużbice. I tym razem godnie uczcili  fakt jego zakończenia. Trójka reprezentantów Publicznego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza zajęła następujące lokaty:

          I miejsce    -   Karina Lubońska                     

          III miejsce    -   Kinga Koszela

          wyróżnienie  -   Piotr Zochniak

           

                Uczniów przygotowywały nauczycielki jęz. polskiego: Izabela Bechcińska i Edyta Sztajnert


                   

           "W zdrowym ciele - zdrowy duch"

          W dniu 17 lutego 2017r. w godzinach popołudniowych uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe na basen "Fala" do Łodzi.

           

          Celem wyjazdu jest propagowanie wśród młodzieży zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu.

          Czas spędzony "w wodzie" przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.

          Opiekunami całej wyprawy były: p. Anna Pilniak i p. Renata Kalwinek


          Był powiat, czas na województwo   

                   

                     W dniu 17 lutego 2017 r. w ZSP nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

          w Łodzi odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU

          ZAWODOWIEC 2017.

                    Jego celem było zachęcenie gimnazjalistów do spojrzenia na swą zawodową przyszłość i ułatwienie młodym ludziom dokonania trafnego, przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Gimnazjaliści, przygotowując prace o swoim wymarzonym zawodzie, poznawali mocne i słabe strony poszczególnych profesji.

                   Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła młodzież z 35 gimnazjów województwa łódzkiego. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszego gimnazjum.

           Wyróżnienie w kategorii PLAKAT otrzymały:

          Klaudyna Szmigielska za pracę zatytułowaną „Szewc” oraz

          Natalia Osicińska, autorka plakatu „Aktor”.

           Opiekunem projektu był Krzysztof Bechciński.

           To kolejny sukces naszych uczniów.                                                                   Gratulujemy!


                           

          BIAŁE SZALEŃSTWO

            

           15 lutego 2017r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami (p. Agnieszką Wdowiak, p. Moniką Ławińską, p. Renatą Kalwinek) odwiedziła Górę Kamieńsk. Celem wyjazdu było doskonalenie oraz nauka jazdy na nartach.

          Na początku wypożyczyliśmy sprzęt. Następnie podzieliliśmy się na  grupy wg stopnia umiejętności jazdy na nartach: zaawansowaną i początkującą. Uczestnicy pierwszej od samego początku szarżowali po stoku, druga- pod opieką instruktorów narciarskich -  stawiała pierwsze kroki na „oślej górce”. Ważną rzeczą dla początkujących było założenie koszulek z literą „L”, oznaczających, że dopiero się uczą.  Instruktorzy wyśmienicie pomagali zrozumieć, na czym polega ten sport. Były również ćwiczenia na pamięć. Pan Maestro Dawid nauczył nas rymowanki: „Co tak szybko z góry leci? To instruktor uczy dzieci!”.

            

           Po  lekcji widać było wielkie postępy początkujących narciarzy, którzy na koniec sami zjeżdżali z małego orczyka!

          Bardzo miłym zaskoczeniem wyjazdu była wspaniała pogoda, która pozwoliła nam bezgranicznie oddać się białemu szaleństwu!

          Wszyscy wrócili cali i zdrowi, pełni niezapomnianych wrażeń… i bardzo obolałych mięśni.    


          Gimnazjaliści kochają poezję    

           

               Dnia 7 lutego 2017 r. w Publicznym Gimnazjum nr 5 im. M. Kopernika w Bełchatowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Miłosnej. Reprezentantami naszego gimnazjum byli: Karina Lubońska i Piotr Zochniak.

          Wrażliwość, umiejętność przekazywania emocji i oryginalność interpretacji wierszy zachwyciły jury, które przyznało uczniom dwa równorzędne II miejsca.

              To kolejny sukces pary recytatorów, którzy w bieżącym roku szkolnym w Powiatowych Konkursach Recytatorskich Poezji Patriotycznej i Poezji A. Mickiewicza również stanęli na podium, uzyskując II lokaty.

              Uczniów przygotowywały nauczycielki języka polskiego: Izabela Bechcińska i Edyta Sztajnert.

               Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


          Gimnazjalistki wolontariuszami WOŚP!

            

          Dnia 15 stycznia 2017r. odbył się 25-ty ogólnopolski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

          Ogromna zbiórka objęła swym zasięgiem obszar całej Polski. W tym dniu tysiące wolontariuszy ruszyło ulicami miast, aby zbierać pieniądze na ratowanie życia i godną opiekę medyczną.

          W akcję zaangażowane były również dwie uczennice naszej szkoły. Wolontariuszki zebrały imponujące kwoty pieniędzy na terenie gminy Drużbice: 
          Kinga Koszela 1123,47 zł
          Weronika Drożdż  720,96 zł


          Kiermasz świąteczny

            

          W dniu 18 grudnia 2016 r. Spółdzielnia Uczniowska „Kramik” wzięła udział w kiermaszu świątecznym. Kiermasz miał miejsce w świetlicy wiejskiej w Drużbicach, a zorganizowany został przez panią Krystynę Wardal – radną Gminy Drużbice i sołtysa wsi Teresin.
          W tym roku spółdzielcy przygotowali ozdoby świąteczne w postaci świeczników różnej wielkości, bombek, ozdobionych własnoręcznie choink ze światełkami. Ponadto wśród ozdób znalazły się ozdobione słoiki z orzechami włoskimi lub ciasteczkami własnego wypieku, które mogły być alternatywą fajnego prezentu gwiazdkowego.

            
          Mimo, że wiadomość o kiermaszu była nagłośniona wśród lokalnej społeczności, to trzeba przyznać, że odwiedziło go niewiele osób.
          Żałujemy ogromnie, gdyż pieniądze uzyskane ze sprzedaży własnoręcznie wytworzonych produktów miały być, jak zawsze, przeznaczone na cele statutowe spółdzielni, czyli na dofinansowania do wycieczek, nagród dla uczniów czy zakup pomocy dydaktycznych.
          Pozostało wiele niesprzedanych ozdób, które być może w przyszłym roku znajdą nabywców.


          Spotkanie z pracownikiem Powiatowej Straży Pożarnej w Bełchatowie

          Dnia 7 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem straży pożarnej w Bełchatowie         p. Krzysztofem Kowalczykiem w ramach kampanii „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń+”.

           

          Tematem spotkania było bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Uczniowie dowiedzieli się jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi zgłaszając pożar lub inny wypadek, aby skuteczność działania i szybkość przybycia jednostki na miejsce zdarzenia była większa.

          Kolejnym ważnym tematem na spotkaniu był czad oraz bezpieczeństwo z nim związane. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób najczęściej dochodzi do zatruć tym gazem oraz jakich działań należy unikać, aby nie stać się jego ofiarą.

          Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali p. Kowalczyka. Zadawali pytania odnośnie zadań i pracy strażaka  oraz jakie należy ukończyć szkoły, aby pracować w tym zawodzie. Otrzymali wyczerpującą odpowiedź.

           

          Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie.

          Pieczę nad spotkaniem sprawowała – p. Renata Kalwinek


          Dnia 7.12.2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach uczniowie uczestniczyli w programie profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego  pt: „Podziel się dobrem!” w wykonaniu wirtuoza perkusji – WIESŁAWA „BLACHY” BŁAŻKIEWICZA .

            

          Pan Błaszkiewicz walczy o moralność młodego pokolenia, bo dzisiejsze dzieciaki narażone są na wiele zagrożeń, a nie mają mechanizmów obronnych. Problem dopalaczy został szczególnie wyeksponowany przez artystę, który ma na uwadze, że jest to bardzo niebezpieczna i często zakamuflowana forma uzależnienia.

          Pan Wiesław poprzez dialog z młodzieżą, zaproszenie gimnazjalistów do wspólnych występów z pewnością sprawił, że spotkanie pozostanie na długo w ich pamięci.

              

          O artyście: Muzyczną drogę rozpoczął początkiem lat 80-tych z punkową kapelą ''Gzyms'' wygrywając festiwal muzyków rockowych ''Rockosz'' w Bielsku Białej. W roku 1984 wygrywa Przegląd Młodych Talentów - '' Zima z Rockiem'' na Śląsku, w tymże roku bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych ''Jarocin''.

          Kolejne festiwale to ; KartRock- Jelenia Góra, Rockowisko- Łódż, Open Rock- Kraków, Fama- Świnoujście itp. W 2001 roku nominowany do tytułu ''Człowiek Roku'' Gazety Krakowskiej. Skończył studia muzyczne na wydziale perkusji.

          Dziękujemy p. Sylwii Krakowskiej z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Drużbicach, która zajęła się organizacją spotkania.

          Koordynator na terenie szkoły: Monika Ławińska


          Mikołajkowa Loteria Fantowa

          W dniu 6 grudnia 2016 r. Spółdzielnia Uczniowska „Kramik” zorganizowała i przeprowadziła w szkole Mikołajkową Loterię Fantową. W tym dniu gimnazjaliści mogli zakupić losy za kwotę 2 zł lub 5 zł lub 10 zł. Każdy los był wygrany i z pewnością  wartość każdego wylosowanego fantu przewyższała koszt losu. Nagrody były niezwykle interesujące. Każdy kto miał szczęście mógł wylosować fant o faktycznej wartości około 70- 80 zł. Wśród nich znalazły się: ciśnieniomierz, kalkulator naukowy, odzież, torebki, plecaki, komplet łyżeczek, komplet ręczników, maskotka i wiele innych fajnych rzeczy.
          Przygotowanych zostało 130 losów , których niestety zabrakło. Zainteresowanie przerosło oczekiwania spółdzielców.
          Sponsorami nagród byli: Spółdzielnia Uczniowska „Kramik”, Wydział Ochrony ze Starostwa Bełchatowskiego, Urząd Pracy z Bełchatowa i osoby prywatne. Wszystkim darczyńcom i kupującym serdecznie dziękujemy, a pieniądze ze sprzedaży fantów przeznaczone zostaną na cele statutowe spółdzielni.


          Noc w szkole

           

          W dniu 2 grudnia 2016 r. Spółdzielnia Uczniowska „Kramik” zorganizowała „Mikołajkową Noc w Szkole”. Jak wiadomo szkoła to nie jest ulubione miejsce dla uczniów, a jednak 38 gimnazjalistów wyraziło chęć spędzenia swojego wolnego nocnego czasu właśnie w szkole. Oczywiście małym problemem było znalezienie opiekunów, którzy podjęliby się spędzić tę noc z uczniami. Tego wyzwania podjęły się nasze panie:p. Beata Danielczyk, p. Edyta Sztajnert zamiennie z p. Renatą Kalwinek oraz tata Maćka pan Jakub Stępień. Koordynatorem całego zgromadzenia był uczeń klasy IIIa – Maciej Stępień.
                          Wszystko zaczęło się około godziny 20. Trzydziestu siedmiu uczniów i trzech opiekunów rozpoczęło tę magiczną noc od przygotowań. I grupa przygotowywała salę do projekcji filmów (rozłożenie sprzętu multimedialnego, materacy itp.). II grupa wkroczyła do kuchni, aby przygotować kolację dla wszystkich, jakby nie było to aż dla 40 osób.


          Jak to bywa w takich chwilach nie obyło się bez złośliwości rzeczy martwych. Komputery odmówiły posłuszeństwa (chyba ze względu na noc) i nie chciały uruchomić płyt. Tu panowie wykazali się ogromną determinacją i w końcu „ruszyło”. Około godziny 22 wszystko było gotowe ( kolacja i sprzęt).
          Tej nocy przeważały horrory i komedie.  Były momenty, w których wszyscy chowali głowę pod koc ale i takie, w których nie można było wytrzymać ze śmiechu. Około godziny 2.00 w nocy kilku uczniów wybrało się na poszukiwanie małych prezencików ukrytych  na terenie szkoły przez Mikołaja Tu na poszukiwaczy czekały małe atrakcje, gdyż rycerz z klasy nr 11 nagle „ożył”,    a sala nr 13 wciągnęła Kamila i Patryka. Piski i okrzyki świadczyły o wielkich emocjach. Duchy były na tyle łaskawe, że wyrzuciły chłopców z klasy. Ukryte prezenciki w postaci batonów i czekoladowych mikołajów zostały ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską „Kramik”.
          Około godziny 4.00 większość uczestników była już na tyle zmęczona, że niektórym „oko się przymknęło”. Mimo to wszyscy wytrzymali do godziny 6.00, kiedy rozbudzeni rodzice zaczęli odbierać swoich bohaterów ze szkoły.
          Oczywiście przed wyjściem ze szkoły wszyscy ruszyli do sprzątania, aby żaden nieprzyjazny ślad nie został po nich. Uczniowie, choć zmęczeni i senni, byli bardzo zadowoleni  już nie mogą doczekać się następnej nocy w szkole, bo szkoła w nocy jest SUPER.

           


          Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

            

          Dnia 1.12.2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą   w Rasach odbyło się podsumowanie działań podjętych w ramach szkolnego projektu związanego  z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS. W ramach projektu uczniowie przygotowali plakaty i prezentacje multimedialne związane z przydzielonym zagadnieniem, które zostały zaprezentowane na forum szkoły. Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs wiedzy o HIV i AIDS, w którym I miejsce zajął uczeń klasy IIIa – Piotr Zochniak, miejsce II  - uczennica kl. IIa – Amelia Jamka, a miejsce III – uczeń kl. Ia – Kacper Indrzejczyk.  W olimpiadzie wzięli również udział: Maciej Urbanik i Mateusz Krajda.

            

          Słodki poczęstunek dla wszystkich zaangażowanych osób i nagrodę za zajęcie I miejsca ufundowała spółdzielnia uczniowska „Kramik”.

          Plakaty przygotowali:

          Ia: Aleksandra Kudra, Natalia Kiełbik, Anna Kociołek

          Ib: Angelika Lis, Sandra Jędrzejek, Kinga Wdowiak

          IIa: Magdalena Kurdek, Karolina Sadurska, Blanka Górna

          IIb: Natalia Małecka, Oliwia Krzysztofik, Zuzanna Włodarczyk

          IIIa: Natalia Osicińska, Weronika Gajda, Małgorzata Maćkowiak

          IIIb: Karolina Cieslak, Natalia Młodzik, Sylwia Kopertowska

          Opiekunami projektu były: Agnieszka Wdowiak i Monika Ławińska.

           

          Prezentacje przygotowali:

          Ia: Marcin Wojtasik, Damian Drożdż, Mateusz Dobiech

          Ib: Bartosz Kozak, Bartosz Gajecki, Kacper Becht

          IIa: Dominik Maksalon, Pawł Wilk, Seweryn Skierski

          IIb: Kinga Kuśmierz, Gabrysia Kaczmarek, Beata Lis

          IIIa: Sebastian Marek, Szymon Staszek

          IIIb: Maciej Urbanik, Igor Jeleń, Emil Jagła

           

          Uczestnikom projektu i osobom zaangażowanym w przygotowania (Cezary Chełmik, Emil Jagła, Marcin Kołodziej, Maciej Urbanik, Igor Jeleń, Karolina Włodarczyk, Natalia Burzyńska, Maciej Stępień) BARDZO DZIĘKUJEMY 

           

          Dnia 1.12.2016 r. w naszej szkole miało miejsce rozstrzygnięcie 2 konkursów realizowanych w ramach kampanii „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń +”:

          W konkursie na plakat obrazujący hasło: „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży” wzięły udział:

          - Anna Cieślak – kl. IIa,

          - Julita Cieślak – kl. IIa,

          - Oliwia Krzysztofik – kl. IIb,

          - Karolina Cieślak – kl. IIIb.

          Zwyciężyła Oliwia Krzysztofik

          W konkursie na prezentację multimedialną pt.: „Mój wolny czas w cyberprzestrzeni” wzięli udział:

          1. Seweryn Sakierski – kl. IIa

          2. Katarzyna Cieślak – kl. IIa

          3. Dominik Maksalon – kl. IIa

          4. Mateusz Grodzki – kl. IIa

          5. Kinga Kuśmierz – kl. IIb

          6. Zuzanna Włodarczyk – kl. IIb

          7. Gabriela Kaczmarek – kl. IIb

          8. Michał Stasiak – kl. IIb

          9. Filip Stefaniak – kl. IIb

          10. Marcin Wojtasik – kl. Ia

          Decyzją jury zwycięzcą została Kinga Kuśmierz.

          Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy!

          Opiekunem konkursów była pedagog szkolny - Monika Ławińska.


          Kącik zdrowego żywienia   

            

                          1 grudnia 2016r. uczniowie z klasy III a oraz spółdzielcy z klasy III b we współpracy z opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej p. Beatą Danielczyk oraz wychowawczynią kl. III a p. Renatą Balcerek przygotowali poczęstunek składający się z róznego rodzaju owoców i warzyw.  Zdrowe warzywa i owoce były konsumowane przez wszystkich uczniów naszej szkoły, a także przez nauczycieli.Uczennice klasy III a przygotowały piękne dekoracje z owoców i warzyw, które cieszyły oczy, a jednocześnie wspaniale smakowały. Owocowe delfiny , jeżyki i inne zwierzątka były przepyszne. Każdy uczeń chętnie uczestniczył w tej degustacji.Uczniowie z klasy III a oraz spółdzielcy z klasy III b przynieśli z domów także soki, dżemy i inne przetwory owocowo-warzywne, które były degustowane na dużej przerwie.


           

          W dniu 19 listopada 2016 r. w Krakowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursów  dla spółdzielni uczniowskich.

           

          Z ogromną przyjemnością informujemy, że Spółdzielnia Uczniowska „Kramik” w Gimnazjum w Drużbicach z siedzibą w Rasach zajęła II miejsce w konkursie na „Najlepiej Pracującą Spółdzielnię Uczniowską w Kraju o Puchar Krajowej Rady Spółdzielczej w roku szkolnym 2015/2016”.
          W nagrodę spółdzielnia otrzymała dyplom, puchar i aparat fotograficzny.

          Ponadto Spółdzielnia „Kramik” otrzymała wyróżnienie w Konkursie Ekologicznym „Zdrowa Przyroda – Zdrowa Żywność – Zdrowy człowiek”.

          Chcemy dodać, że zajęcie II miejsca w kraju, wśród prężnie działających spółdzielni uczniowskich w południowej Polsce jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Ponadto jest to znacząca promocja naszej niewielkiej szkoły i miejscowości wśród innych szkół w kraju.
           Cieszymy się ogromnie i postaramy się również dobrze pracować w bieżącym roku szkolnym.

                                                                                  Zarząd Spółdzielni wraz z opiekunem panią Beatą Danielczyk


          Dnia 23.11.2016 r. funkcjonariusz Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich  i Patologii – p. Aneta Kozłowska przeprowadziła pogadankę dla uczniów Publicznego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą             w Rasach.

           

          Temat zajęć: Demoralizacja i odpowiedzialność karna nieletnich.

                      Uczniowie z wielką uwagą słuchali wypowiedzi p. Anety Kozłowskiej, zadawali pytania, na które uzyskali wyczerpującą odpowiedź.

          Nad spotkaniem pieczę sprawowała pedagog szkolny - Monika Ławińska.


          Rocznica Odzyskania Niepodległości

          W dniu 10 września 2016 roku, w naszym gimnazjum odbyły się obchody Święta Niepodległości. Na tę uroczystość został zaproszony, niezwykły gość pan Tomasz Trawiński – honorowy obywatel Bełchatowa, społecznik i działacz. Za służbę Ojczyźnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, a także innymi odznaczeniami.  

                                                                                                          

          Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości, wprowadzeniem pocztu flagowego oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie naszego gimnazjum recytowali wiersze i śpiewali żołnierskie pieśni. Po zakończeniu części artystycznej,  głos zabrał pan Tomasz Trawiński. Opowiadał o I Wojnie Światowej i o odzyskaniu wolności przez Polaków. Pan Tomasz prawie wcale nie wspominał o swoich zasługach, co świadczy o wielkiej skromności tego człowieka.                                                                     

          Jego słowa stały się motywacją dla wszystkich słuchaczy. Uczniowie jak i nauczyciele mieli możliwość zadawania pytań panu Tomaszowi, na które szanowny gość chętnie odpowiadał. Uroczystość wszystkim bardzo się podobała, tym bardziej, że uświetnił ją tak wspaniały gość, który pomimo ukończonych 95 lat, nadal stara się przekazywać młodym te wartości, które są najważniejsze: patriotyzm, odwaga i miłość do Ojczyzny.

            

          Za uroczystość odpowiedzialni byli: pani Edyta Sztajnert, pan Krzysztof Bechciński i pan Paweł Głowacki.


          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

                      13 października 2016r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Edukacji Narodowej. Akademię szkolną przygotowali uczniowie klas trzecich pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Wdowiak i Krzysztofa Bechcińskiego.

                W sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd, zebrali się wszyscy uczniowie i nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszona Pani Wójt Gminy Drużbice – Bożena Zielińska. Wręczone zostały przez Panią Dyrektor oraz Panią Wójt    nagrody dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych - za ich szczególne zaangażowanie oraz osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej.     Na ręce Pani Dyrektor zostały także złożone kwiaty od przedstawiciela Rady Rodziców. Pracownicy szkoły otrzymali również życzenia i kwiaty od Samorządu Uczniowskiego gimnazjum.

          Następnie uczniowie – aktorzy zaprezentowali w kilku humorystycznych scenkach szkolną rzeczywistość. Przerywnikiem żartów były piosenki w wykonaniu uczniów klas I i II.

             

          Kolejnym punktem uroczystości było Ślubowanie klas pierwszych, podczas którego pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.

          Po części oficjalnej odbyły się „Otrzęsiny” uczniów klas pierwszych przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego.     Podczas konkursów i zabaw nie dało się nudzić. Zwycięzcami rywalizacji o miano „Kocięta roku 2016/2017” zostali  uczniowie klasy IA. Na koniec uroczystości pierwszoklasiści otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.


          THE VOICE OF POLAND

          W dniu 14 września 2016 r. szesnastoosobowa grupa uczniów ze Spółdzielni Uczniowskiej „Kramik” pod opieką pani Beaty Danielczyk oraz Pani Renaty Kalwinek wyruszyła do Warszawy na nagranie odcinka pt. „Nokaut” w programie „The Voice of Poland”, w którym braliśmy udział jako publiczność.

             
                      O godzinie 11.40 wyruszyliśmy w stronę Warszawy. Około 14.15 dotarliśmy w okolice studia ATM w Warszawie przy ulicy Wał Miedzeszyński 384.

          Tam około 45 minut oczekiwaliśmy na rejestrację publiczności, która rozpoczęła się o 15.05. Po rejestracji znowu czekaliśmy, dość długo bo ponad godzinę, aby wejść do studia, w którym nagrywany jest program. Powodem było spóźnienie Maćka Musiała, który jest jednym z prowadzących ten program. W trakcie czekania w holu mogliśmy pomachać przybyłym trenerom: Baronowi i Tomsonowi, Marysi Sadowskiej, Andrzejowi Piasecznemu oraz ….. paniom sprzątającym. W między czasie zdumieni podziwialiśmy samochód, którym przyjechał Maciek Musiał.
                      Po wejściu do studia zrobiliśmy parę zdjęć, a później rozpoczęło się szkolenie publiczności przez zabawną panią Basię. Uczyliśmy się odpowiednio klaskać, wydawać okrzyki w odpowiednich momentach. Było zabawnie.


                      W końcu do studia przybyli trenerzy i zajęli swoje fotele. W tym czasie usłyszeliśmy głos kierownika planu, który jest najważniejszym głosem podczas nagrywania programu. Wszyscy musieli się podporządkować jego komendom.
                      Odcinek pt. „Nokaut” polega na tym, że spośród siedmiu wykonawców każdego trenera pozostaje czterech. My oczywiście już wiemy kto pozostał w programie, ale pod groźbą kary finansowej nie możemy tego zdradzić. Zresztą podpisaliśmy stosowne oświadczenia. Nagrywanie tego odcinka mocno się przeciągnęło, gdyż studio opuściliśmy o 23.30 (zakończenie planowano na 21.30).
          Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń, wsiedliśmy do „naszego busa”. Niestety Warszawa jest tak olbrzymia, a noc ciemna, że opuszczenie stolicy zajęło nam blisko godzinę.
          Na teren szkoły, bagatelka, dotarliśmy o 2.30. Szybko odebrani przez rodziców, spaliśmy tak zdrowym snem, że nie przeraziła nas godzina ósma, czyli czas rozpoczęcia zajęć w szkole.
                          Odcinek „Nokaut” będzie emitowany w telewizji za miesiąc. Już jesteśmy ciekawi porównania zmontowanego odcinka oglądanego w telewizji z tym, co widzieliśmy na żywo.
          A może dojrzymy kogoś z nas????

            
           


          KIERMASZ  MIODÓW PSZCZELICH

          W dniu 12 września 2016 r. Spółdzielnia Uczniowska „Kramik” pod opieką pani Beaty Danielczyk przygotowała kiermasz miodów pszczelich. Podobnie jak w ubiegłym roku miody zostały zakupione z pasieki w Maszewie z woj. zachodniopomorskiego. Jest to pasieka Józefa i Mirosława Wrońskich prowadzona pod nadzorem weterynaryjnym o numerach 320452175 i 32187121. Ich gospodarstwa pasieczne wpisane są na listę podmiotów zakwalifikowanych do sprzedaży bezpośredniej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
          z dnia 29 grudnia 2006 r.
          Specjalnie na kiermasz został przygotowany rekwizyt w postaci przepięknego, kolorowego ula, zakupiono pszczółki – pluszaki oraz balony z wizerunkiem pszczół. Całość uzupełniona była przez odpowiednio dobrany strój uczennic sprzedających miód.

             

          Niestety tegoroczny kiermasz spotkał się z bardzo małym zainteresowaniem ze strony rodziców przybyłych na zebranie. Chcemy przypomnieć, że zyski z kiermaszów czy prowadzonego przez spółdzielców sklepiku zasilają fundusz zasobowy spółdzielni, dzięki któremu możemy dofinansowywać wycieczki, przeznaczać część pieniędzy na zakup pomocy dydaktycznych czy wystrój szkoły oraz terenów przyszkolnych, fundować nagrody, pomagać uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, prowadzić różne akcje na terenie szkoły. My, uczniowie będącymi członkami spółdzielni, prowadząc podobne akcje uczymy się przedsiębiorczości w praktyce. Niestety możemy działać jedynie na terenie szkoły.

          Miód i pyłek kwiatowy zakupione przez spółdzielnię są ciągle do nabycia w szkole. Zapraszamy serdecznie.


          Narodowe Czytanie w Rasach

            

             Dnia 3 września 2016 roku uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum im.

          H. Sienkiewicza w Drużbicach z siedzibą w Rasach wzięli udział w  piątej edycji ogólnopolskiej

          akcji - Narodowe Czytanie. Honorowy patronat sprawował Pan Prezydent RP, który w bieżącym roku zachęcał do lektury ,,Quo vadis” H. Sienkiewicza. Odpowiadając na zaproszenie do udziału w projekcie, nauczycielka języka polskiego w naszej szkole – pani Izabela Bechcińska nawiązała kontakt z Kancelarią Prezydencką i zgłosiła gimnazjum do grona miłośników  głośnego i wspólnego czytania.  

             Cała społeczność szkolna przygotowała się do czynnego udziału w akcji, która wpisywała się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza- patrona szkoły i była doskonałą okazją do integracji i wspólnej zabawy.

          Punktualnie o godzinie 9:30 sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi odświętnie ubranymi uczniami, których stroje zawierały elementy kojarzone z lekturą. Były zatem długie togi, sandały rzymianki, brzęcząca, wyszukana biżuteria i wieńce laurowe na głowach.

            

          Uroczystość rozpoczęło odczytanie listu Pana Prezydenta, z którego dowiedzieliśmy się o celowości inicjatywy i powodach wyboru lektury H. Sienkiewicza. Jeszcze tylko wspomnień czar, czyli pokaz zdjęć z naszego udziału w Narodowym Czytaniu ,,Trylogii”( 2014 r.), streszczenie lektury, jej wizualizacja i…. na salę wkroczyła historia.

          Poznaliśmy galerię bohaterów ,,Quo vadis’’, czytaliśmy słynne dialogi, dowiedzieliśmy się na czym polega prawdziwa wiara i przebaczenie. Odtwórcami ról: Petroniusza, Winicjusza, Ligii, Nerona, Chilona byli nasi koledzy i koleżanki a także …po raz drugi w historii tej szkoły – nauczyciele. Dzięki ich interpretacjom mieliśmy możliwość poznać talent H. Sienkiewicza, wartości, które preferował,  mogliśmy dostrzec różnorodne emocje.

            

          Wszystkim aktorom towarzyszyła trema i zaangażowanie. Reakcja widowni świadczyła o tym, że występy się podobały.

             Mamy nadzieję, że udało się w ten sposób zachęcić uczniów do poznania nie tylko twórczości naszego patrona, ale do czytania w ogóle. Już za rok nadarzy się ku temu okazja – kolejna edycja Narodowego Czytania.