• 2020/2021

        • Zakończenie roku szkolnego

          W piątek 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klasy 8. Na uroczystość przybył Wójt Gminy Drużbice, pan Tomasz Głowacki. 

          Absolwenci szkoły odebrali świadectwa oraz nagrody książkowe. Nagrodę Wójta za najwyższą średnią otrzymali: absolwent Filip Ławiński oraz uczennica klasy 5 - Maja Magiera. 

          Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 2 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 1 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 3

          Następnie odbyło się rozdanie świadectw z biało-czerwonym paskiem oraz nagród książkowych dla uczniów klas 4 - 7. 

          Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 4 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 5 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 6

          Dzień zakończenia roku szkolnego był również ostatnim dniem pracy pani Izabeli Bechcińskiej, długoletniej nauczycielki naszej szkoły, która zdecydowała się przejść na emeryturę.

          Dyrektor szkoły pani Agnieszka Wdowiak podziękowała pani Izie za wieloletnią pracę, serce włożone w edukację i wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi. Życzyła również delektowania się czasem wolnym na emeryturze i realizowania swoich marzeń i pasji.

          Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 7 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 8 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 9

          W dalszej części uroczystości świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody otrzymali uczniowie klas 1 - 3 oraz "zerówka". 

          Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 10 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 11 Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - Obrazek 12


          Wycieczka

          W dniach 9 - 11 czerwca 2021 r. uczniowie naszej szkoly pojechali do Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Był to jeden z elementów realizacji projektu: 
          Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2020/2021

          dofinansowanego z WFOŚiGW w Łodzi.

          Wycieczka  - Obrazek 1 Wycieczka  - Obrazek 2 Wycieczka  - Obrazek 3

          Wycieczka  - Obrazek 4 Wycieczka  - Obrazek 5 Wycieczka  - Obrazek 6

          Poza odpoczynkiem i relaksem uczniowie badali jaki jest wpływ ruchu turystycznego/ilości odpadów na otoczenie, w którym się znajdują. Niestety nie wygląda to dobrze.

          Pamiętajmy o sprzątaniu po sobie miejsc, w których odpoczywamy!

          Odbył się tam również konkurs: Odpady – co o nich wiemy?

          Wycieczka  - Obrazek 7 Wycieczka  - Obrazek 8 


          "Potrafię pomóc"

          Uczniowie klasy 3 powtarzali zasady udzielania pierwszej pomocy. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych.

          "Potrafię pomóc" - Obrazek 1 "Potrafię pomóc" - Obrazek 2 "Potrafię pomóc" - Obrazek 3

          "Potrafię pomóc" - Obrazek 4 "Potrafię pomóc" - Obrazek 5 


          Srebro dla Kacpra

          Dnia 8.06.2021r. w Bełchatowie, odbył się II Rzut Ligi LA Szkół Podstawowych.

          W wojewódzkich zawodach lekkoatletycznych brali udział uczniowie z klas IV-VIII.

          Naszą szkołę reprezentowali:

          Janek Stawicki, Oskar Kowalczyk, Ala Rajska, Kacper Papuga, Julita Piekarska, Krzysztof Stawicki, Szymon Zajda i Filip Zawiasa.

          Wszyscy dzielnie walczyli z rywalami i przeciwnościami losu. Sukces na miarę podium osiągnął Kacper Papuga, zdobywając srebrny medal w biegu na 60 metrów. Wszystkim zawodnikom gratulujemy.

          Srebro dla Kacpra - Obrazek 1 Srebro dla Kacpra - Obrazek 2


          Dzień Dziecka

          Dzień Dziecka to szczególne święto, na które z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. W tym wyjątkowym roku, uczniowie naszej szkoły spędzili je bardzo radośnie na świeżym powietrzu w gospodarstwie agroturystycznym - "Napoleońska Zagroda". Po wejściu na teren gospodarstwa, uczniowie uważnie się przyglądali. Ogromne wrażenie zrobiły na nich konie.

          Dzień Dziecka - Obrazek 1 Dzień Dziecka - Obrazek 2

          Po chwilach zachwytu uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda grupa z ogromnym zaangażowaniem wykonywała przydzielone zadania, za które były nagrody. Zadania były różne: warsztaty, quizy, zabawy, rozgrywki sportowe. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła miła atmosfera, zdrowa rywalizacja, słoneczna pogoda oraz ogromna radość. 

          Dzień Dziecka - Obrazek 3 Dzień Dziecka - Obrazek 4 Dzień Dziecka - Obrazek 5

          Był też czas na ognisko i pieczenie kiełbaski, ale największą atrakcją była przejażdżka tramwajem konnym.

          Dzień Dziecka - Obrazek 6 Dzień Dziecka - Obrazek 7 Dzień Dziecka - Obrazek 8

          Na zakończenie całej imprezy było wręczenie nagród, które ufundował Samorząd Uczniowski.

          Wycieczka była dofinansowana z WFOŚiGW w Łodzi w ramach realizacji projektu "Każdy uczeń wie, że wody nie marnuje się". Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach dotyczących znaczenia wody w przyrodzie w formie zabaw i konkursów. Dzięki wsparciu Rady Rodziców zostały zakupione lody dla wszystkich dzieci.


          "Poeci z naszej gminy"

          Pod taką nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Drużbicach zorganizowała konkurs poetycki, na który wpłynęło 26 wierszy. Wśród miejscowych poetów znalazło się aż jedenaścioro reprezentantów Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rasach.

              Jury, doceniając twórczy wysiłek, wyobraźnię i kunszt autorów, wyłoniło zwycięzców konkursu.

          W gronie laureatów znaleźli się:

          Gabriela Mosińska I miejsce

          Wiktoria Ruta II miejsce

          Patryk Walczak III miejsce

          Gratulujemy wszystkim małym poetom i życzymy dalszych sukcesów.


          Mikołajki w "Zerówce"

          "Mikołajki" to dzień wyjątkowy i magiczny. Według tradycji, w tym dniu dzieci obdarowywane są prezentami. Tak też było w naszej szkole. Najpierw dzieci zjadły wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców, a następnie otrzymały prezenty, które zostawił Święty Mikołaj. Prezenty dostarczyły dzieciom mnóstwo radości i uśmiechu. Dziękujemy Święty Mikołaju...


          Podsumowanie konkursu "Pictonary"

          Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie językowo-plastycznym „Pictionary”. Gratuluję pomysłowości! Wszystkie prace były piękne ale zwycięzca może być tylko jeden.

          I miejsce – Jewels

          II miejsce – Stones

          III miejsce – Shells


          Pokaz mody

          Uczniowie klasy II na zajęciach plastyki bawili się w projektantów mody.


          Challenge dla Wiktorka

          Nie pierwszy już raz pomagamy tym, którzy potrzebują pomocy. Tym razem wzięliśmy udział w akcji #Łękawachallenge, by pomóc małemu Wiktorkowi, który ma chore serduszko. Zostaliśmy nominowani przez Szkołę Podstawową w Drużbicach. Chociaż sytuacja utrudniona, bo w szkole prawie pusto, jednak nasza „Zerówka” stanęła na wysokości zadania. Przygotowała piękny plakat, który mamy nadzieję zachęci wiele osób do pomocy Wiktorkowi. Informacje o tym jak można włączyć się w pomoc Wiktorkowi na naszym szkolnym Facebooku.



          Święto Niepodległości

          W dniu 10 listopada 2020 r. cała społeczność szkolna na czwartej godzinie lekcyjnej mogła obejrzeć online wcześniej przygotowaną akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć ciężką drogę Polski do wolności, ale także wzbudzić w nas refleksje.

          Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie odśpiewali hymn oraz wyrecytowali wiersze, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

          To święto sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Składamy hołd tym, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla nas jest wielką lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych, jakże ważnych wydarzeniach.

          Na tę okoliczność odbył się także konkurs historyczny zorganizowany przez p. Pawła Głowackiego.

          Oto nazwiska zwycięzców:   

          Klasa II

          1. Anna Głowacka – I miejsce
          2. Zuzanna Dobiech – II miejsce
          3. Natalia Michalak – III miejsce

          Klasa III

          1. Antoni Szymański – I miejsce
          2. Oliwia Pankiewicz – II miejsce
          3. Alicja Olejnik – III miejsce

          Klasy: IV – V

          1. Kasjan Ogrodnik – I miejsce
          2. Maja Magiera – II miejsce
          3. Miłosz Trajdos – III miejsce  

          Klasy: VI –VIII

          1. Julita Legędź – I miejsce
          2. Filip Ławiński – II miejsce
          3.  Szczepan Wróblewski – III miejsce        Wszystkim uczestnikom akademii składamy podziękowania za zaangażowanie, a zwycięzcom konkursu gratulujemy!

          "Mała książka - wielki człowiek"

          W ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” (która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania) wszystkim pierwszoklasistom zostały przekazane przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze.

          Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów.


          Las w szkle

          Las w szkle wykonali uczniowie klasy II.


          Modele komórki zwierzęcej

          Modele komórki zwierzęcej wykonane przez uczniów klasy V.


          Ślubowanie "Pierwszaków"

          Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. 13 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy, a zarazem nietypowy dzień, ponieważ ślubowanie w tym roku odbyło się bez rodziców.

          W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami.

          Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, wręczyła dyplomy oraz karty do biblioteki.

          Po uroczystości dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


          Konkurs wiedzy o wodzie

          W czwartek 1 października odbył się:

           „Szkolny konkurs wiedzy o wodzie” skierowany do uczniów klas  1-3 zorganizowany w ramach projektu:

          Każdy uczeń wie, że wody nie marnuje się!

          W konkursie tym uczniowie w zdrowej rywalizacji oraz w duchu zabawy konkurowali ze sobą w rozwiązywaniu zagadek, wyjaśnianiu przysłów oraz w odpowiadaniu na pytania quizu.

          Wyłonieni laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody.

          Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !


          Dzień Chłopaka

          Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczyny przygotowały dla chłopców małe upominki oraz ciekawe zabawy. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku.

          Chłopakom dużym i małym jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego:)


          Warsztaty profilaktyczne


          Narodowe Czytanie w warunkach pandemii

          Dnia 4 września 2020 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rasach oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Drużbicach odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania.  

          W bieżącym roku lekturą obowiązkową była ,,Balladyna” J. Słowackiego.

          W przedsięwzięciu udział wzięła cała społeczność szkolna, która ubrana w stroje galowe z przypiętym emblematem przedstawiającym malinę, kojarzoną z lekturą, wysłuchała i obejrzała w salach lekcyjnych przygotowane wcześniej nagrania. Była to zatem forma zdalna akcji, w której uczestniczyli: Wójt Gminy Drużbice – Tomasz Głowacki, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Drużbicach – Kinga Gral, nauczyciele i uczniowie.

          Czytane fragmenty ,,Balladyny" dotyczyły powszechnie znanych scen, wybranych wątków i

          motywów. Sceneria zdarzeń to łono natury, w którym pojawią się aktorzy w stosownych kostiumach. Całość przedsięwzięcia  została  wcześniej przygotowana, nagrana, zaprezentowana i udostępniona, w warunkach reżimu sanitarnego i z zachowaniem procedur bezpieczeństwa.

             Efekty naszej pracy możecie Państwo podziwiać na stronach internetowych Szkoły Podstawowej w Rasach i Gminnej Biblioteki Publicznej w Drużbicach. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość dla debiutujących aktorów. Życzymy niezapomnianych wrażeń!